Instytucjonalne formy pomocy ofiarom przemocy fizycznej w opinii kuratorów społecznych
DOI:
https://doi.org/10.25312/2083-2923.22_s7knSłowa kluczowe:
kuratela sądowa, policja, służba zdrowia, ośrodek pomocy społecznej, ośrodek interwencji kryzysowejAbstrakt
Niniejsza praca poświęcona jest służbie kuratorów społecznych, zarówno pracujących w zespołach karnych jak i rodzinnym i nieletnich. Celem pracy jest ukazanie najlepszych form instytucjonalnej pomocy ofiarom przemocy fizycznej w opinii kuratorów społecznych. Omówiona została specyfika pracy kuratorów społecznych, z podziałem na pracę w zespole sądowej służby kuratorskiej ds. karnych oraz w zespole służby kuratorskiej ds. rodzinnych i nieletnich. Przedstawiono definicję i rodzaje przemocy, wyjaśniono specyfikę występowania przemocy fizycznej. W kolejnym dziale omówione zostały formy pomocy instytucjonalnej – policja, służba zdrowia, ośrodki pomocy społecznej oraz ośrodki interwencji kryzysowej. Podsumowaniem pracy jest wskazanie najskuteczniejszych form pomocy instytucjonalnej z uzasadnieniem oraz podsumowaniem otrzymanych wyników badań ankietowych. Praca oparta jest na przeprowadzonych badaniach ilościowych z użyciem metody sondażu diagnostycznego, prowadzonego w grupie czynnych zawodowo kuratorów społecznych, jak również w oparciu o literaturę przedmiotu oraz własną praktykę zawodową.
Bibliografia
Choromańska A., Łabuz P., Ustawa o Policji. Komentarz, C.H. Beck, Warszawa 2022.
Gromek K., Probacja czy kuratela albo ośrodki alternatywne. Próba optymalizacji systemu w ujęciu ewolucyjnym, [w:] Probacyjne środki polityki karnej – stan i perspektywy, Dział Wydawniczy Kancelarii Senatu, Warszawa 2001.
Hanausek T., Przemoc jako forma działania przestępczego, PWN, Kraków 1966.
Martuszewicz A., Rzepniewski A., Ustawa o kuratorach sądowych. Fakty i komentarz do wybranych zasad ustrojowych kurateli sądowej, [w:] Kurator w społeczeństwie obywatelskim, „Biuletyn Biura Studiów i Ekspertyz Kancelarii Sejmu”, Warszawa 2003.
Mazur J., Przemoc w rodzinie. Teoria i rzeczywistość, Wydawnictwo Akademickie Żak, Warszawa 2002.
Michalska K., Jaszczak-Kuźmińska D., ABC przeciwdziałania przemocy w rodzinie diagnoza, interwencja, pomoc, Remedium, Warszawa 2014.
Rode D., Psychologiczne i relacyjne wyznaczniki przemocy domowej. Charakterystyka sprawców, Suprema Lex, Kraków 2018.
Stasiak K., Ustawa o kuratorach sądowych. Komentarz, Wolters Kluwer, Warszawa 2021.
Sztander W., Na czym polega pomaganie ofiarom przemocy, „Niebieska Linia. Pismo Ogólnopolskiego Porozumienia Osób, Organizacji i Instytucji Pomagającym Ofiarom Przemocy” 1999, nr 5.
Szymanowski T., Podstawy prawne i problemy funkcjonowania kurateli w Polsce, [w:] Probacyjne środki polityki karnej – stan i perspektywy, materiały z konferencji zorganizowanej przez Komisję Praw Człowieka i Praworządności, 20–21 października 2000, Warszawa 2001.
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2023 Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.