Instrukcje dla autorów
Redakcja przyjmuje do publikacji materiały:
- pozostające w obszarze tematycznym czasopisma
- wartościowe merytorycznie
- poprawne stylistycznie i językowo
- spełniające kryteria formalne.
Publikujemy artykuły z języku polskim oraz języku angielskim
Redakcja przyjmuje do publikacji materiały zawierające:
- imię i nazwisko autora, adres e-mail, numer ORCID oraz ewentualnie inne cyfrowe identyfikatory naukowców typu ResearcherID, Scopus Author ID;
- informację o autorze w języku polskim i angielskim (tytuł/stopień naukowy, funkcja/stanowisko, miejsce pracy, zainteresowania naukowe/badania, znaczące publikacja) – max 700 znaków;- tytuł publikacji w języku polskim i angielskim;
- streszczenie w języku polskim i angielskim o objętości do 0,5 strony;
- słowa kluczowe (4-6) w języku polskim i angielskim;
- pełen tekst publikacji zredagowany zgodne z wymogami formalnymi;
- bibliografię;
- wypełnione w systemie OJS oświadczenie autorskie potwierdzające oryginalność tekstu oraz o przeniesieniu przez autora na Wydawcę praw do eksploatacji artykułu)
Materiały wprowadzić w systemie OJS poprzez miejsce zgłoś tekst.
Teksty złożone w redakcji „Kultura i Wychowanie” nie mogą być wcześniej publikowane oraz nie mogą być przekazane innym redakcjom celem opublikowania.
Format tekstu
Tekst artykułu powinien być znormalizowany w formacie A4 (30 wierszy na stronie, 60 znaków w wierszu) – marginesy 2,5 cm; interlinie 1,5 wiersza; czcionka szeryfowa Times New Roman 12p., przypisy czcionką Times New Roman 10p.; interlinie pojedyncze; tekst wyjustowany.
Objętość artykułu nie powinna przekroczyć 12 stron, a recenzji i sprawozdań z konferencji i zjazdów – 5 stron.
Przypisy, cytowania, bibliografia
Przypisy powinny być umieszczone na dole strony, w układzie: inicjał imienia autora, nazwisko autora, tytuł (kursywą), nazwa wydawnictwa, miejsce i rok wydania, numery stron (numeracja stron dotyczy wydawnictw ciągłych), czcionka Times New Roman, 10 punktów, interlinia 1 pkt., wyrażenia indeksowe polskie (np. tamże, dz. cyt.)
Przykłady:
- Majewski, Matematyka. Zbiór zadań dla klasy V szkoły podstawowej, WSiP, Warszawa 1999. [jeśli jest to publikacja zwarta]
A. Zieliński, Techniki organizatorskie. Nowe spojrzenie, „Przegląd Organizacji”, nr 2/2003, s. 26-40. [jeśli jest to artykuł w czasopiśmie]
K. Wrześniewski, Psychologiczne uwarunkowania powstawania i rozwoju chorób somatycznych, [w:] J. Strelau (red.), Psychologia, t. 3, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2000. [jeśli jest to publikacja w pracy zbiorowej].
Cytaty dłuższe niż 2 wersy w postaci blokowej petitem (Times New Roman, 10 punktów, bez wysunięcia) kursywą, oddzielone od tekstu głównego z góry i z dołu pojedynczą pionową spacją, bez cudzysłowu, cytaty krótsze niż 2 wersy kursywą w bloku tekstowym, tytuły książek oraz wyrażenia obcojęzyczne kursywą.
Bibliografię (tylko pozycje cytowane w tekście) należy podać na końcu artykułu w porządku alfabetycznym i skonstruować według tych samych zasad co przypisy z wyjątkiem kolejności imienia i nazwiska autora. Najpierw podajemy nazwisko a następnie inicjał imienia autora.
Ze względu na wydania elektroniczne niezbędne jest podłączenie hiperłączy do podawanych w tekście źródeł internetowych, tak aby po kliknięciu w adres strony www można było zobaczyć dane źródło w przeglądarce internetowej.