Zmiany zachodzące w życiu rodziny po narodzinach dziecka z niepełnosprawnością
DOI:
https://doi.org/10.25312/2083-2923.22_s4jsSłowa kluczowe:
rodzina, niepełnosprawność, zmianyAbstrakt
Kiedy na świecie pojawia się dziecko, rodzice robią wszystko, by zająć się nim jak najlepiej. Nieprzespane noce, ograniczony kontakt z rzeczywistością to naturalna kolej rzeczy. Na szczęście po czasie to mija – kiedy dzieci rosną. Niestety, w przypadku opiekunów dzieci z niepełnosprawnością ten okres nie mija, a wręcz ciągnie się latami. Samotność i brak sieci wsparcia osób, które opiekują się kimś non stop, to realny i mało widoczny dla społeczeństwa problem. Zadbanie o samopoczucie opiekunów osób z niepełnosprawnością jest niezmiernie ważne w procesie leczenia i rehabilitacji ich podopiecznych. Choć w obecnych czasach coraz więcej mówi się o opiekunach, niestety nadal wokół nich krąży wiele krzywdzących opinii i stereotypów. Nikt nie przygląda się temu, co ci rodzice przeżywają na co dzień i z jakimi problemami muszą się zmagać.
Pobrania
Bibliografia
Definicja niepełnosprawności, http://www.unic.un.org.pl/niepelnosprawnosc/definicja.php [dostęp: 17.04.2022].
Łukasik D., Niepełnosprawność dziecka a funkcjonowanie rodziny, „Studia Gdańskie” 2021, t. XLVII, https://czasopisma.uksw.edu.pl/index.php/sg/article/ view/7673 [dostęp: 17.04.2022]. Ster J.,
Dziecko niepełnosprawne w rodzinie, praca licencjacka, AHE Łódź, Filia w Wodzisławiu Śląskim, Wodzisław Śląski 2022.
Strzelecka-Lemiech A., Dylematy kobiety, która dowiaduje się, że jej dziecko będzie niepełnosprawne, „Doradca w Pomocy Społecznej” 2018, nr 51, https://doradcawpomocyspolecznej.pl/artykul/dylematy-kobiety-ktora-dowiaduje-sie-ze-jej-dziecko-bedzie-niepelnosprawne [dostęp: 23.05.2022].
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2023 Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.