Dobro dziecka w perspektywie sędziów rodzinnych i służb społecznych – kontekst wsparcia rodziny naturalnej w odzyskiwaniu opieki nad dzieckiem

Autor

DOI:

https://doi.org/10.25312/2083-2923.15/2019_01ma

Słowa kluczowe:

dobro dziecka, dziecko, rodzina, sąd rodzinny, służby społeczne, praca z rodziną, praca socjalna

Abstrakt

Decyzja o umieszczeniu dziecka poza rodziną jest trudna nie tylko dla przedstawicieli instytucji, które są zaangażowane w proces pomocy rodzinie i mają poczucie niepowodzenia swoich działań. Decyzja ta przesądza o przyszłości dziecka, o trwałości więzi łączących go z rodzicami biologicznymi oraz rodzeństwem. Także decyzja o powrocie dziecka do rodziny jest zwykle trudna, często też obarczona ryzykiem niepowodzenia, choć trzeba zaznaczyć, że reintegracja i odzyskanie opieki nad dzieckiem przez rodziców biologicznych powinna być celem działań podejmowanych wobec rodziny przez służby społeczne i jej przedstawicieli, o ile to tylko możliwe. Celem publikacji jest naświetlenie trudności, jakie mogą się pojawić w kontekście wsparcia rodziny naturalnej w odzyskiwaniu opieki nad dzieckiem. Aby je zilustrować, przedstawiono wyniki badań własnych autorki, w ramach których dokonano analizy pola semantycznego pojęcia „dobro dziecka”, w tym także analizy jego opozycji w odniesieniu do następujących środowisk zawodowych: sędziów rodzinnych, kuratorów zawodowych, pracowników socjalnych, asystentów rodziny, przedstawicieli dwóch typów organizacji społecznych – sprofilowanych oraz animacyjnych.

Biogram autora

  • Magdalena Arczewska - Uniwersytet Warszawski

    Magdalena Arczewska – doktor habilitowany nauk humanistycznych, jest socjolożką i prawniczką, pracuje jako adiunkt w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest trenerką, badaczką i ewaluatorką z kilkunastoletnim doświadczeniem w pracy w Polsce i za granicą. Specjalizuje się w badaniach dotyczących polityki społecznej oraz współpracy administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi na szczeblu rządowym i samorządowym. Jest członkinią Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce.

Bibliografia

Arczewska M., Dobro dziecka w perspektywie przedstawicieli wybranych środowisk zawodowych, Dom Wydawniczy Nomos, Kraków 2017.

Błeszyński J., Rodkiewicz-Ryżek A., Ochrona praw dziecka w świetle standardów polskich i międzynarodowych, „Pedagogia Christiana”, nr 2(30)/2012.

Cunningham H., Children and Childhood in Western Society Since 1500, Longman, New York 1995.

Czerederecka A., Rozwód a rywalizacja o opiekę nad dziećmi, Wydawnictwo LexisNexis, Warszawa 2010.

Haak H., Władza rodzicielska. Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz, Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa, Toruń 1995.

Od Deklaracji genewskiej do Konwencji o prawach dziecka. Rys historyczny, https://brpd.gov.pl/sites/default/files/rpd_stare/uploadfiles/04str_20_lat_kopd_historia.pdf (dostęp: 14.09.2018).

Prusinowska-Marek A., Zapewnienie bezpieczeństwa i pomoc dziecku w sytuacji kryzysowej. Praktyczny przewodnik dla osób pracujących z dzieckiem i rodziną, Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, Warszawa 2015.

Robin R., Badanie pól semantycznych: doświadczenia Ośrodka Leksykologii Politycznej w Saint-Cloud, [w:] M. Głowiński (red.), Język i społeczeństwo, Czytelnik, Warszawa 1980.

Smyczyński T., Prawo rodzinne i opiekuńcze. System prawa prywatnego, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2005.

Stojanowska W., Rozwód a dobro dziecka, Wydawnictwo Prawnicze, Warszawa 1970.

Van Den Berg J.H., Dziecko stało się dzieckiem, [w:] M. Janion, S. Chwin (red.), Dzieci, t. II, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1988.

Pobrania

Opublikowane

2024-06-25

Numer

Dział

Artykuły

Jak cytować

Dobro dziecka w perspektywie sędziów rodzinnych i służb społecznych – kontekst wsparcia rodziny naturalnej w odzyskiwaniu opieki nad dzieckiem. (2024). Kultura I Wychowanie, 1/15, 69-85. https://doi.org/10.25312/2083-2923.15/2019_01ma