Lean Management jako metoda optymalizacji procesów logistycznych w magazynie firmy X – cz. I
DOI:
https://doi.org/10.25312/Słowa kluczowe:
przedsiębiorstwo, koncepcje zarządzania, szczupłe zarządzanieAbstrakt
Globalna gospodarka wymusza na przedsiębiorcach dążenie do zmian związanych z zarządzaniem produkcją i zasobami ludzkimi oraz poszukiwanie oszczędności na wszystkich etapach produkcji. Istnieje wiele metod zmiany charakterystyki wydajności przedsiębiorstwa, aby jak najlepiej dostosować się do warunków panujących na rynku i przynieść jak największe zyski. Jedną z najbardziej znanych i uznanych na całym świecie metod jest Lean Management. W części I artykułu przedstawiono koncepcji Lean Management (zwanej dalej w skrócie Lean), natomiast część II (opublikowana w kolejnym numerze ZIwGiB) będzie przedstawiała wyniki, które uzyskano, analizując wykorzystanie procesów magazynowych Lean zachodzących w jednym z oddziałów spółki X.
Bibliografia
Antczak D. (2014), Lean Management jako metoda optymalizacji procesów logistycznych w magazynie XYZ, inżynierska praca dyplomowa na Wydziale Informatyki, Zarządzania i Transportu AHE w Łodzi, promotor dr inż. M. Puchała, praca niepublikowana.
Czerska J. (2002), Więcej niż odchudzanie, czyli istota koncepcji zarządzania Lean, „Personel”, nr 24.
Fertsch M., Grzybowska K., Stachowiak A. (2008), Logistyka i zarządzanie produkcją, Publishing House of Poznań University of Technology, Poznań.
Jarzyńska K. (2001), Adaptacja systemu TPM do produkcji spożywczej. Redukcja strat na wybranej linii, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk.
Koch T. (2002), Lean manufacturing, czyli jak wdrażać konkurencyjność, Politechnika Wrocławska, Wrocław.
Kornicki L., Kubik S. (2008), Identyfikacja marnotrawstwa na hali produkcyjnej, ProdPress, Wrocław.
Lisiński M., Ostrowski B. (2006), Lean Management w restrukturyzacji przedsiębiorstwa, Antykwa, Kraków–Kluczbork.
Locher D. (2012), Lean w biurze i usługach, MT Biznes, Warszawa.
Pawlak W.R. (2002), Praktyki 5S w przedsiębiorstwach i instytucjach, czyli dbałość o porządek i skrzętne gospodarowanie, Wydawnictwo Weka, Warszawa.
Shimokawa K., Fujimoto T. (2011), Lean management. Narodziny systemu zarządzania, LEIP, Wrocław.
Sobczyk T. (2006), Wspomaganie podejmowania decyzji o zmianach w systemie wytwarzania zorientowanych na Lean Manufacturing z wykorzystaniem metod analizy kosztów, Politechnika Wrocławska, Wrocław.
Walentynowicz P. (2013), Uwarunkowania skuteczności wdrażania Lean Management w przedsiębiorstwach produkcyjnych w Polsce, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2015 Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.