Etyka wydawnicza
Redakcja czasopisma wraz z Wydawcą przestrzegają standardów etycznych wyznaczonych przez Committee on Publication Ethics (COPE). Stosuje się do reguł zawartych w dokumencie DOAJ "Principles of Transparency and Best Practice in Scholarly Publishing", określającym zasady etyczne w publikacjach naukowych. Standardy te wyznaczają ostateczne i niepodważalne reguły rządzące procesem recenzowania i redagowania nadesłanych tekstów naukowych. Redakcja oświadcza, że na ich przestrzeganie nie mają wpływu żadne relacje ze sferą biznesu. Zamiarem Wydawcy, Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, jest ciągłe doskonalenie czasopism, dlatego publikowanie artykułów naukowych poddawane jest sprawiedliwej, etycznej i rzetelnej procedurze selekcji i recenzowania złożonych prac.
Redakcja ani Wydawca nie pobierają opłat od autorów za publikowanie ich prac. Modelem biznesowym czasopisma jest wsparcie instytucjonalne przez Wydawcę. Reklam płatnych nie publikuje się. Redakcja i Wydawca mogą za porozumieniem opublikować ogłoszenia o wydarzeniach naukowych związanych z zakresem tematycznym czasopisma.
Teksty złożone w redakcji "Zarządzania Innowacyjnego w Gospodarce i Biznesie" nie mogą być wcześniej publikowane oraz nie mogą być przekazane innym redakcjom celem opublikowania. Złożenie tekstu do publikacji wymaga przeniesienia przez autora na Wydawcę praw do eksploatacji artykułu.
Redakcja czasopisma stosuje narzędzia weryfikujące oryginalność publikacji. Każdy przyjęty do publikacji tekst sprawdzany jest pod tym kątem w programie JSA.
Od autorów wymagane jest zaznaczenie zgód i oświadczeń podczas procesu zgłaszania swojego tekstu. W tekstach wieloautorskich należy wpisać wszystkich autorów oraz zaznaczyć autora wiodącego. W uwagach należy podać procent udziału w stworzeniu zgłaszanego tekstu.
Autorzy zobowiązani są do podawania źródeł finansowania badań przedstawionych w artykule naukowym lub powstania artykułu naukowego.
Członkowie redakcji czasopisma zobowiązują się do następujących czynności:
- Decydowania o publikacji nadesłanych tekstów naukowych, biorąc pod uwagę wyłącznie ich wartość naukową, bez względu na pochodzenie, wyznanie, orientację seksualną, płeć, obywatelstwo i światopogląd autora/autorki.
- Podejmowania obiektywnych decyzji o przyjęciu artykułów naukowych do druku, a w przypadku odmowy uzasadnienia swojej decyzji.
- Informowania na stronie internetowej czasopisma o regułach recenzowania nadesłanych tekstów naukowych.
- Zachowania pełnej anonimowości w procesie recenzowania tekstów naukowych i nieujawniania treści recenzji osobom trzecim.
- Wycofania się z procesu redagowania tekstu naukowego, jeśli istnieje konflikt interesów z jego autorem/autorką.
- Informowania autorów o wszelkich sugestiach zmian w tekstach naukowych, wyłączywszy adiustację i korektę.
Autor/autorka ma prawo odwołać się od decyzji o niepublikowaniu jego artykułu do redaktora naczelnego czasopisma. Redaktor naczelny czasopisma po konsultacji z działami redakcji może utrzymać lub zmienić decyzję.