Sytuacja materialna osób w wieku 65+ w świetle wyników badań własnych
DOI:
https://doi.org/10.25312/2391-5129.24/2017_87-105Słowa kluczowe:
osoba starsza, dochód, oszczędności, zadłużenieAbstrakt
Sytuacja materialna gospodarstw domowych jest analizowana na podstawie pozyskiwanych przez nie dochodów. Osoby starsze nie są grupą jednorodną pod względem sytuacji materialnej. Różnice w poziomie dochodów występujące w gospodarstwach seniorów powodują, że gospodarstwa te istotnie różnią się także pod względem sposobów i celów wydawania środków finansowych. Co więcej, gospodarstwa osób starszych mają niekorzystną strukturę wydatków, która wynika z małej liczebności osób w gospodarstwach i wysokiego udziału wydatków stałych w wydatkach ogółem. W gospodarstwach tych rosnącą grupę wydatków stanowią te związane z utrzymaniem mieszkania i ze zdrowiem. O ile wydatki na żywność maleją, to wydatki na utrzymanie mieszkania i na zdrowie cechują się wysoką dynamiką wzrostu.
Celem artykułu jest przeanalizowanie sytuacji materialnej osób w starszym wieku. Po objaśnieniu konceptualizacji badań oraz doboru próby badawczej i jej charakterystyki w dalszej części opracowania omówiono poziom dochodów, subiektywną ocenę sytuacji materialnej, zachowania oszczędnościowe, zadłużanie się oraz sposoby gospodarowania środkami pieniężnymi w gospodarstwach domowych osób w starszym wieku w Polsce. Ważniejsze wnioski kończą artykuł.
Pobrania
Bibliografia
Czapliński T., Panek T. (red.) (2015), Diagnoza Społeczna 2015. Warunki i jakość życia Polaków, raport, Rada Monitoringu Społecznego, Warszawa.
Duesenberry J.S. (1952), Income, Saving and the Theory of Consumer Behavior, Harvard University Press, Harvard–Cambridge M.A.
Emerytury i renty w 2014 roku (2015), GUS, Warszawa.
Fealy G., Donnelly N., Bergin A., Treacy M., Phelan A. (2012), Financial abuse of older people: A review, National Centre for the Protection of Older People, University College, Dublin.
Informacja na temat podstawowych wskaźników ubóstwa w Polsce (2016), http://www.mr.gov.pl/media/19382/Informacja_podst_wskazniki_ubostwa_w_PL.pdf, dostęp: 10.08.2016.
Kurowski P. (2002), Koszyki minimum socjalnego i minimum egzystencji– dotychczasowe podejście, IPiSS, Warszawa.
Mossakowska M., Więcek A., Błędowski P. (2012), Aspekty medyczne, psychologiczne, socjologiczne i ekonomiczne starzenia się ludzi w Polsce, Termedia Wydawnictwa Medyczne, Poznań.
Świecka B. (2016), Ocena sytuacji finansowej, zasobności i zadłużenia osób starszych, [w:] Starzenie się społeczeństw a współczesne teorie ekonomii i zarządzania, „Problemy Zarządzania”, nr 2(59).
Zalega T. (2016a), Osoby w wieku 65+ w Polsce. Jakość życia, konsumpcja, zachowania konsumenckie, Wydawnictwo Naukowe Wydziału Zarządzania UW, Warszawa.
Zalega T. (2016b), Incomes and Savings of Polish Seniors in View of Research Outcomes, “Problemy Zarządzania”, Vol. 14, No. 2(59).
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2018 Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.