Umiejętności coachingowe edukatorów osób dorosłych
DOI:
https://doi.org/10.25312/2391-5129.23/2016_57-73Słowa kluczowe:
kompetencje kluczowe, umiejętności coachingowe, edukacja dorosłychAbstrakt
W artykule przedstawiono badania prowadzone w ramach projektu europejskiego Coach4You – COACH4U, realizowanego w latach 2014–2015 przez konsorcjum sześciu krajów europejskich: Szwecji, Polski, Bułgarii, Cypru, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Badana grupa składała się z 136 osób (81 kobiet, 55 mężczyzn): nauczycieli, edukatorów, trenerów. Przedmiotem badań były umiejętności coachingowe niezbędne do efektywnej pracy z dorosłymi uczniami, oparte na kompetencjach kluczowymi ICF; badane umiejętności określono jako: pełny udział w interakcji i zdolność skupienia się na drugiej osobie; odnoszenie się do zasobów osób uczących się; umiejętności komunikacyjne; kreatywność – elastyczność myślenia, otwartość; stosowanie metod i narzędzi coachingowych; konstruktywne mierzenie się z wyzwaniami. Badanie wykazało, iż poziom umiejętności coachingowych plasuje się u nauczycieli na średnim poziomie, co implikuje potrzebę doskonalenia w tym obszarze. Szczególnie duże potrzeby szkoleniowe zostały zidentyfikowane w następujących obszarach: umiejętności komunikacyjne, kreatywność (elastyczność myślenia, otwartości) oraz wykorzystanie metod i narzędzi coachingowych. Porównanie z przedstawicieli poszczególnych krajów wskazało na najwyższy poziom kompetencji u osób z Wielkiej Brytanii, a najniższy (i tym samym, najwyższą potrzebę szkoleniową) u badanych z Cypru.
Bibliografia
ICF Core Competencies, https://coachfederation.org/files/FileDownloads/CoreCompetencies.pdf, accessed on: 25.07.2016.
Jatkauskiene B., Jatkauskas E., Jovarauskaite A. (2008), Coaching and its application opportunities in the sphere of adult education, “Teacher Education”, 11(2).
Łaguna M. (2004), Szkolenia, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk.
Law H., Ireland S., Hussain Z. (2010), Psychologia coachingu, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
Marciniak Ł. T. (2009), Pojęcia i odmiany coachingu, [in:] M. Sidor-Rządkowska (ed.), Coaching. Teoria, praktyka, studia przypadków, Wolters Kluwer, Kraków.
Moen F., Allgood E. (2009), Coaching and the effect on self-efficacy, “Organization Development Journal”, 27(4).
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2016 Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.