Wydatki konsumpcyjne w wielkomiejskich gospodarstwach domowych w Polsce w okresie kryzysu
DOI:
https://doi.org/10.25312/Słowa kluczowe:
kryzys ekonomiczno-finansowy, konsumpcja, wielkomiejskie gospodarstwa domowe, wydatki konsumpcyjne, poziom zaspokojenia potrzebAbstrakt
Kryzys finansowy i gospodarczy, który rozpoczął się w USA pod koniec lat 2010., dotknął wszystkie kraje na Starym Kontynencie, w tym Polskę. W rzeczywistości skutki spowolnienia gospodarczego wywołanego globalną recesją stały się widoczne w polskiej gospodarce w 2009 roku. Kryzysy wywierają zarówno mikro-, jak i makroekonomiczne skutki. Podstawowe mikroekonomiczne konsekwencje spowalniającej gospodarki obejmują spadek konsumpcji i adaptacyjne zachowania konsumentów, natomiast te makroekonomiczne to kurczący się PKB, rosnące bezrobocie (głównie strukturalne), więcej przedsiębiorstw bankrutujących z powodu opcji walutowych, problemy finansów publicznych, zmieniającą się strukturę konsumpcji, pogarszającą się sytuację finansową gospodarstw domowych i dostosowania w ich stylu życia, a także pogarszające się zaufanie konsumentów.
Artykuł przedstawia analizę zmian zachodzących w wydatkach konsumpcyjnych gospodarstw domowych w dużych miastach w Polsce podczas kryzysu finansowego i gospodarczego. Jego celem jest zidentyfikowanie skali zmian i ograniczeń wpływających na wydatki konsumpcyjne oraz poziom zaspokajania potrzeb w badanych gospodarstwach domowych w okresie spowolnienia gospodarczego. Artykuł kończy się podsumowaniem i wnioskami.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2013 Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.