Proces tworzenia programu rewitalizacji jako przykład zarządzania w samorządzie terytorialnym w Polsce

Autor

  • Radosław Kamiński Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu Autor
  • Anna Janus Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu Autor

DOI:

https://doi.org/10.25312/2391-5129.24/2017_67-75

Słowa kluczowe:

zarządzanie, strategia, rewitalizacja, samorząd lokalny, partycypacja

Abstrakt

Rewitalizacja to złożony proces tworzenia dokumentów strategicznych na poziomie samorządu terytorialnego. Program rewitalizacji powstaje w oparciu o złożoną procedurę prawną , ale również na podstawie szerokiego procesu partycypacyjnego. Rewitalizacja jest przykładem wdrażania procedury zarządzania na szczeblu samorządu terytorialnego. Realizacja usług publicznych lub organizacja ich świadczenia, w połączeniu z rozporządzaniem i wykorzystaniem zasobów publicznych, dotyczy zarządzania publicznego. Kategoria zarządzania publicznego jest coraz częściej wykorzystywana przez badaczy z dziedziny administracji i zarządzania, rozwoju regionalnego i zarządzania finansami publicznymi. Celem artykułu jest charakterystyka procesu tworzenia programu rewitalizacji jako przykład zarządzania w samorządzie terytorialnym w Polsce.Rewitalizacja to złożony proces tworzenia dokumentów strategicznych na poziomie samorządu terytorialnego. Program rewitalizacji powstaje w oparciu o złożoną procedurę prawną , ale również na podstawie szerokiego procesu partycypacyjnego. Rewitalizacja jest przykładem wdrażania procedury zarządzania na szczeblu samorządu terytorialnego. Realizacja usług publicznych lub organizacja ich świadczenia, w połączeniu z rozporządzaniem i wykorzystaniem zasobów publicznych, dotyczy zarządzania publicznego. Kategoria zarządzania publicznego jest coraz częściej wykorzystywana przez badaczy z dziedziny administracji i zarządzania, rozwoju regionalnego i zarządzania finansami publicznymi. Celem artykułu jest charakterystyka procesu tworzenia programu rewitalizacji jako przykład zarządzania w samorządzie terytorialnym w Polsce.

Biogramy autorów

  • Radosław Kamiński - Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu

    Dr, adiunkt w Instytucie Ekonomii – Wydział Finansów i Zarządzania. 

  • Anna Janus - Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu

    Dr, adiunkt w Instytucie Ekonomii – Wydział Finansów i Zarządzania.

Bibliografia

Dolnicki B. (2014), Partycypacja społeczna w samorządzie terytorialnym, Wolters Kluwer, Warszawa. (cyt. Niżnik-Dobosz, Partycypacja jako pojęcie i instytucja demokratycznego państwa prawnego i prawa administracyjnego).

Fleszer D. (2013), Strategiczne zarządzanie jednostką samorządu terytorialnego – istota, cele, etapy, “Studia i Materiały. Miscellanea Oeconomicae”, R. 17, nr 1.

Gawroński H. (2010), Zarządzanie w samorządach terytorialnych, Wolters Kluwer, Warszawa.

Kieżun W. (1997), Sprawne zarządzanie organizacją. Zarys teorii i praktyki, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa.

Piasecki A.K. (2009), Samorząd terytorialny i wspólnoty lokalne, PWN, Warszawa.

Pudełko A. (2015), Partycypacja obywatelska w procesie rewitalizacji na przykładzie planowania zintegrowanego programu rewitalizacji osiedla Nikiszowiec w Katowicach, “Prace Geograficzne”, z. 142.

Strzelecka E. (2011), Rewitalizacja miast w kontekście zrównoważonego rozwoju, Civil and Environmental Engineering/Budownictwo i Inżynieria Środowiska.

Ustawa o rewitalizacji. Praktyczny komentarz (2016), Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Departament Polityki Przestrzennej, Warszawa.

Ustawa z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji, Dz.U. 2015, poz. 1777 z późn. zm.

Opublikowane

2024-06-24

Numer

Dział

Artykuły

Jak cytować

Proces tworzenia programu rewitalizacji jako przykład zarządzania w samorządzie terytorialnym w Polsce. (2024). Zarządzanie Innowacyjne W Gospodarce I Biznesie , 1/24, 67-75. https://doi.org/10.25312/2391-5129.24/2017_67-75

Inne teksty tego samego autora

Podobne artykuły

1-10 z 240

Możesz również Rozpocznij zaawansowane wyszukiwanie podobieństw dla tego artykułu.