Przeobrażenia rynku pracy z perspektywy procesów deindustrializacji i reindustrializacji

Autor

  • Piotr Sieradzki Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Łodzi Autor

DOI:

https://doi.org/10.25312/

Słowa kluczowe:

rynek pracy, deindustrializacja, reindustrializacja

Abstrakt

Celem tego artykułu będzie przedstawienie zarysu zmian, jakim uległ polski rynek pracy pod wpływem deindustrializacji, która dokonała się w Polsce po roku 1989. W okresie tym w sposób ewidentny zmieniła się sytuacja przemysłu, co wynikało z nałożenia się wielu procesów. W pierwszej części tekstu znajduje się charakterystyka szybkich zmian w polskim przemyśle na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, w drugiej części scharakteryzowane zostały skutki tego procesu dla poziomu zatrudnienia i miejsc pracy, natomiast w trzeciej został przedstawiony postulat reindustrializacji kraju – sygnalizowany już nie tylko w obrębie naukowej debaty, ale coraz bardziej obecny w dyskursie publicznym. Popularny skrót myślowy obecny w czasach transformacji głoszący, iż wkraczamy w epokę społeczeństwa usługowego, gdzie rola przemysłu w kreowaniu miejsc pracy jest drugorzędna, okazał się całkowicie chybiony. Przewiduje się, że udział przemysłu przetwórczego w PKB w gospodarkach wysokorozwiniętych będzie się zwiększał, a nie ograniczał, jak do tej pory błędnie prognozowano.

Biogram autora

  • Piotr Sieradzki - Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Łodzi

    Dr – adiunkt.

Bibliografia

Domański H. (2000), Hierarchie i bariery społeczne w latach dziewięćdziesiątych, Wydawnictwo Instytutu Spraw Publicznych, Warszawa.

Drozdowski R. (2002), Rynek pracy w Polsce. Recepcja, oczekiwania, strategie dostosowawcze, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Poznań.

Kabaj M. (2007), Ekonomia tworzenia i likwidacji miejsc pracy. Dezaktywizacja Polski?, Wydawnictwo Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, Warszawa.

Kołodko G. (2013), Dokąd zmierza świat. Ekonomia polityczna przeszłości, Wydawnictwo Prószyński i Spółka, Warszawa.

Komorowski B. (2014), Oprzyjmy europejski wzrost na rozwoju przemysłu, http://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/450800,bronislaw-komorowski-dla-dgp-oprzyjmy-europejski-wzrost-na-rozwoju-przemyslu.html, dostęp: 13.02.2014.

Kozek W. (2013), Rynek Pracy. Perspektywa instytucjonalna, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa.

Morawski W. (2001), Socjologia ekonomiczna, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.

Soroka P. (2012), Raport Polskiego lobby przemysłowego: Straty w potencjale polskiego przemysłu i jego ułomna transformacja po 1989 roku. Wizja nowoczesnej reindustrializacji Polski, Polskie Lobby Przemysłowe, Warszawa.

Staniłko J.F. (2014), W poszukiwaniu dynamiki i skali. Strategie wzrostu i transformacji polskich przedsiębiorstw przemysłowych, Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych, Warszawa.

Zahorska M. (2007), Zmiany w polskiej edukacji i ich społeczne konsekwencje, [w:] M. Marody (red.), Wymiary życia społecznego. Polska na przełomie XX i XXI wieku, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa.

Rocznik statystyczny 1991, 1996, 2001, 2006, 2012, Główny Urząd Statystyczny, Warszawa.

Pobrania

Opublikowane

2024-06-25

Numer

Dział

Artykuły

Jak cytować

Przeobrażenia rynku pracy z perspektywy procesów deindustrializacji i reindustrializacji. (2024). Zarządzanie Innowacyjne W Gospodarce I Biznesie , 1/20, 143-153. https://doi.org/10.25312/

Podobne artykuły

21-30 z 115

Możesz również Rozpocznij zaawansowane wyszukiwanie podobieństw dla tego artykułu.