Charakterystyka zarządzania kryzysowego w ochronie środowiska naturalnego

Autor

  • Zenon Ślusarczyk Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi Autor

DOI:

https://doi.org/10.25312/2391-5129.27/2018_03zs

Słowa kluczowe:

środowisko naturalne, ochrona środowiska naturalnego, zagrożenia dla środowiska naturalnego, zarządzanie kryzysowe w ochronie środowiska naturalnego

Abstrakt

Zapobieganie zagrożeniom dla środowiska to problem złożony i wieloaspektowy. Aby zatrzymać proces niszczenia zasobów przyrodniczych, potrzebna jest spójna i długofalowa europejska polityka ochrony środowiska, realizowana konsekwentnie na poziomie państwowym i lokalnym. Najczęściej z zagrożeniami dla środowiska naturalnego stykają się władze samorządu lokalnego. Artykuł ma na celu scharakteryzowanie zarządzania kryzysowego w ochronie środowiska naturalnego, omówienie podstawowych pojęć, rodzajów zagrożeń i rodzajów zarządzania kryzysowego oraz organizacji systemu zarządzania kryzysowego w ochronie środowiska naturalnego w Polsce. W konkluzji autor stwierdził, że zarządzanie kryzysowe to rozeznanie zagrożeń, ich typów oraz planowanie działań w przypadkach ich wystąpienia oraz kontrola ich prawidłowego przebiegu. Ważnym elementem tych działań jest edukacja i informacja o stanie zagrożeń i ochrony środowiska oraz możliwych zagrożeń wynikających głównie z zanieczyszczeń powierza, wód i gleby, powodzi i pożarów.

Pobrania

Statystyki pobrań niedostępne.

Biogram autora

  • Zenon Ślusarczyk - Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi

     Prof. nadzw. dr hab. Zenon Ślusarczyk, Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi.

Bibliografia

Gryz J., Kitler W. (2007), System reagowania kryzysowego, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2007.

Majchrzak D. (2010), Zarządzanie kryzysowe jako zorganizowane działania odpowiedzialnych organów i podmiotów, „Zeszyty Naukowe AON”, nr 4,

Majchrzak D. (2011), Znaczenie systemu zarzadzania kryzysowego w kształtowaniu bezpieczeństwa narodowego, [w:] G. Sobolewski, D. Majchrzak (red.), Zarządzanie kryzysowe w systemie bezpieczeństwa narodowego, Wydawnictwo Akademii Obrony Narodowej, Warszawa.

Nowak E. (2007), Zarządzanie kryzysowe w sytuacjach zagrożeń niemilitarnych, Wydawnictwo Akademii Obrony Narodowej, Warszawa.

Penc J. (2007), Systemowe zarządzanie organizacją – nowe zadania, funkcje i reguły gry, Wydział Wydawnictw i Poligrafii WSP w Szczytnie, Szczytno.

Wróblewski R. (1996), Zarys teorii kryzysu. Zagadnienia prewencji i zarządzania kryzysami, Wydawnictwo Akademii Obrony Narodowej, Warszawa.

Pobrania

Opublikowane

2019-02-06

Numer

Dział

Artykuły

Jak cytować

Charakterystyka zarządzania kryzysowego w ochronie środowiska naturalnego. (2019). Zarządzanie Innowacyjne W Gospodarce I Biznesie , 2/27, 33-45. https://doi.org/10.25312/2391-5129.27/2018_03zs

Inne teksty tego samego autora

Podobne artykuły

1-10 z 103

Możesz również Rozpocznij zaawansowane wyszukiwanie podobieństw dla tego artykułu.