Izolacja penitencjarna a prawo do wolności religii w teorii i praktyce

Autor

DOI:

https://doi.org/10.25312/2391-5145.17/2022_05mm

Słowa kluczowe:

izolacja penitencjarna, prawo do wolności religijnej, kapelan więzenny, osadzony

Abstrakt

Prawo do wolności sumienia i wyznania to jedno z podstawowych praw każdej jednostki. To nie tylko prawo, ale także swoista wolność ludzka, która reguluje życie w społeczeństwie. Dostęp do tych praw i wolności ma każdy człowiek bez względu na płeć, narodowość, wiarę czy chociażby status społeczny. Prawa do wolności religijnej należy przestrzegać we wszystkich dziedzinach życia. Izolacja penitencjarna to kierująca się innymi zasadami rzeczywistość. Osoby skazane prawomocnymi wyrokami sądów doznają pewnych ograniczeń, ale zgodnie z polskim prawem mają zapewnioną wolność sumienia i religii. Stanowi o tym przede wszystkim Konstytucja RP. Autor, poddając rozważaniom tematykę izolacji penitencjarnej w teorii i praktyce, pochylił się przede wszystkim nad odniesieniem rzeczywistości do regulacji prawnych, co możliwe było dzięki wywiadowi przeprowadzonemu w Gnieźnieńskiej Kurii Metropolitalnej z biskupem Radosławem Orchowiczem, który wiele lat pełnił funkcję kapelana więziennego. 

Pobrania

Bibliografia

Krzywkowska J., Prawo osadzonych do korzystania z posług religijnych w dobie pandemii COVID-19, „Studia Prawnoustrojowe” 2022, nr 55.

Nikołajew J., Duszpasterstwo więzienne w Polsce w świetle badań własnych, [w:] S. Bukalski (red.), Duszpasterskie i profilaktyczne aspekty służby penitencjarnej, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecin 2010.

Nikołajew J., Wolność sumienia i religii skazanych i tymczasowo aresztowanych, Wydawnictwo KUL, Lublin 2012.

Płoski T., Wolność sumienia i wyznania w warunkach izolacji więziennej, „Studia Prawnoustrojowe” 2009, nr 9.

Rogowska A., Wolność sumienia i wyznania w świetle przepisów polskiego Kodeksu karnego wykonawczego, [w:] M. Sadowski, P. Szymaniec (red.), Acta Erasmiana. Prace z zakresu integracji europejskiej oraz nauk penalnych, Katedra Doktryn Politycznych i Prawnych Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2011.

Różański M., Kapelan więzienny. Prawne podstawy duszpasterzowania, [w:] J. Nikołajew, K. Walczuk (red.), Wolność sumienia i religii osób pozbawionych wolności. Aspekty prawne i praktyczne, Wydawnictwo Diecezji Siedleckiej Unitas, Warszawa–Siedlce 2016.

Sobczak J., Gołda-Sobczak M., Wolność sumienia i wyznania jako prawo człowieka, „Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska. Sectio K – Politologia” 2012, nr 1.

Sobczyk P., Wolność sumienia i religii w art. 53 Konstytucji Rzeczypospolitej z dnia 2 kwietnia 1997 r., „Prawo Kanoniczne” 2001, nr 3–4.

Pobrania

Opublikowane

2024-06-25

Numer

Dział

Artykuły

Jak cytować

Izolacja penitencjarna a prawo do wolności religii w teorii i praktyce. (2024). Civitas Hominibus, 17(1), 51-61. https://doi.org/10.25312/2391-5145.17/2022_05mm

Podobne artykuły

1-10 z 31

Możesz również Rozpocznij zaawansowane wyszukiwanie podobieństw dla tego artykułu.