Ubóstwo we współczesnej Polsce jako problem społeczno-ekonomiczny w latach 2000–2010

Autor

  • Magdalena Adamczyk Autor

DOI:

https://doi.org/10.25312/

Słowa kluczowe:

ubóstwo, granice ubóstwa, kwestia społeczna

Abstrakt

Wraz z rozwojem gospodarki rynkowej w Polsce pojawiło się zjawisko ubóstwa, które na przestrzeni wieków było maskowane w różnych obszarach i rozmiarach. W dzisiejszych czasach można je spotkać rozpowszechnione niemal wszędzie, a towarzyszą mu bieda i bezrobocie. Coraz częściej słychać to z ust społeczeństwa o deprywacji i przestępczości, które mogą być przyczyną braku środków finansowych. W dodatku coraz częściej wśród pojawiających się żebrzących są dzieci. Można powiedzieć, że stało się to sposobem na życie, ponieważ rodzice dziecka uczyli je, jak żyć na ulicy. Dlatego jeśli w umysłach dzieci rozwija się poczucie bezpieczeństwa finansowego oraz gdy go zabraknie, takie osoby są w stanie złamać prawo. Ze względu na dużą skalę ubóstwa w Polsce mamy do czynienia z poważnym problemem społeczno-ekonomicznym. Dlatego przy analizie zagadnienia ubóstwa w artykule autor wskazuje determinanty ubóstwa w Polsce poprzez wnikliwy badanie za pomocą Statistica.

Pobrania

Statystyki pobrań niedostępne.

Biogram autora

  • Magdalena Adamczyk

    Mgr, absolwentka studiów doktoranckich Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Bibliografia

Auleytner J., Głąbicka K. (2001), Polskie kwestie socjalne na przełomie wieków, PWN, Warszawa.

Deniszczuk L. (1996), Miary ubóstwa i jego obszary w Polsce w latach 1989–1995, [w:] A. Bocian (red.), Społeczne aspekty transformacji i wnioski dla polityki społecznej, Instytut Rozwoju i Studiów Strategicznych, Warszawa.

Januszek H. (2000), Ubóstwo jako problem społeczno-ekonomiczny, [w:] W. Warzywoda, M. Kabaj (red.), Program przeciwdziałania ubóstwu i bezrobociu, Raport IPiSS, Warszawa.

Krauss K. (2001), Diagnoza biedy, „Trybuna”, nr 21.

Przymeński A. (1996), Ubóstwo w Polsce. Społeczne i poznawcze problemy okresu transformacji, Zeszyty Naukowe Seria 1, Akademia Ekonomiczna w Poznaniu.

Toczyski W., Zielińska A. (1991), Nauka i kwestia ubóstwa, IPS UW, Warszawa.

Warzywoda W., Kabaj M. (red.) (2000), Program przeciwdziałania ubóstwu i bezrobociu, Raport IPiSS, Warszawa.

Pobrania

Opublikowane

2024-06-25

Numer

Dział

Artykuły

Jak cytować

Ubóstwo we współczesnej Polsce jako problem społeczno-ekonomiczny w latach 2000–2010. (2024). Zarządzanie Innowacyjne W Gospodarce I Biznesie , 1/18, 11-19. https://doi.org/10.25312/

Podobne artykuły

51-60 z 76

Możesz również Rozpocznij zaawansowane wyszukiwanie podobieństw dla tego artykułu.