Innowacyjna sieć dostaw z wykorzystaniem dronów transportowych

Autor

DOI:

https://doi.org/10.25312/2391-5129.28/2019_08kp

Słowa kluczowe:

sieć dystrybucji, drony, paczkomat, dystrybucja, Internet rzeczy

Abstrakt

Artykuł prezentuje koncepcję sieci dystrybucji, w której do przewozu zaproponowano bezzałogowe statki powietrzne i istniejącą sieć paczkomatów. Przedstawiono w nim także specyfikę i ograniczenia prawne transportu ładunków z użyciem bezzałogowych statków powietrznych. Autorka posłużyła się przykładem dystrybucji i obsługi zwrotów książek w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Takie rozwiązanie nie istnieje dotąd na rynku, choć bezzałogowe statki powietrzne są coraz częściej wykorzystywane w biznesie. Pomysł ma szansę wdrożenia po wcześniejszym przystosowaniu sieci paczkomatów do tego typu obsługi. Przedstawione rozwiązanie można również zaproponować dla transportu innych produktów: artykułów przemysłowych czy nawet żywnościowych lub medycznych po uprzednim przystosowaniu zarówno środków transportu, jak i przestrzeni magazynowej do specyfiki takich artykułów oraz uwzględnieniu ograniczeń związanych z uwarunkowaniami prawnymi i przepisami lotniczymi.Artykuł prezentuje koncepcję sieci dystrybucji, w której do przewozu zaproponowano bezzałogowe statki powietrzne i istniejącą sieć paczkomatów. Przedstawiono w nim także specyfikę i ograniczenia prawne transportu ładunków z użyciem bezzałogowych statków powietrznych. Autorka posłużyła się przykładem dystrybucji i obsługi zwrotów książek w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Takie rozwiązanie nie istnieje dotąd na rynku, choć bezzałogowe statki powietrzne są coraz częściej wykorzystywane w biznesie. Pomysł ma szansę wdrożenia po wcześniejszym przystosowaniu sieci paczkomatów do tego typu obsługi. Przedstawione rozwiązanie można również zaproponować dla transportu innych produktów: artykułów przemysłowych czy nawet żywnościowych lub medycznych po uprzednim przystosowaniu zarówno środków transportu, jak i przestrzeni magazynowej do specyfiki takich artykułów oraz uwzględnieniu ograniczeń związanych z uwarunkowaniami prawnymi i przepisami lotniczymi.

Biogram autora

  • Klaudia Perkowska

     Mgr inż. Klaudia Perkowska – absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, kierunek transport. Autorka inżynierskiej pracy dyplomowej pt. Projekt sieci dystrybucji książek wykonanej pod kierunkiem dr. inż. Jerzego Janczewskiego.

Bibliografia

Miller M. (2016), Internet rzeczy. Jak inteligentne telewizory, samochody, domy i miasta zmieniają świat, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.

Perkowska K. (2018), Projekt sieci dystrybucji książek, inżynierska praca dyplomowa, Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi, kierunek transport.

Prawne implikacje korzystania z najnowocześniejszych technologii w transporcie i logistyce (2016), https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/doradztwo-prawne/articles/prawne-implikacje-korzystania-z-najnowoczesniejszych-technologii-w-transporcie-i-logistyce.html [dostęp: 29.05.2019].

Szymczak M. (2017), Perspektywy rozwoju technologii i rynku dronów, [w:] W. Paprocki, J. Pieriegud (red.), E-mobilność: wizje i scenariusze rozwoju, Europejski Kongres Finansowy, Centrum Myśli Strategicznych, Sopot.

Warszawa – Paczkomaty i Punkty Obsługi Paczek, https://inpost.pl/paczkomaty-warszawa [dostęp: 5.05.2019].

Wiśniewska K. (2019), UPS transportuje próbki medyczne dronami, https://www.log24.pl/news/2019/3/28/ups-transportuje-probki-medyczne-dronami,9631 [dostęp: 29.05.2019].

Pobrania

Opublikowane

2024-06-24

Numer

Dział

Artykuły

Jak cytować

Innowacyjna sieć dostaw z wykorzystaniem dronów transportowych. (2024). Zarządzanie Innowacyjne W Gospodarce I Biznesie , 1/28, 117-127. https://doi.org/10.25312/2391-5129.28/2019_08kp

Inne teksty tego samego autora

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >> 

Podobne artykuły

11-20 z 54

Możesz również Rozpocznij zaawansowane wyszukiwanie podobieństw dla tego artykułu.