Problem demokracji w Unii Europejskiej

Autor

  • Angelika Gieraś Uniwersytet Warszawski Autor

DOI:

https://doi.org/10.25312/2391-5145.14/2019_06ag

Słowa kluczowe:

demokracja, Unia Europejska, społeczeństwo europejskie, kapitał społeczny

Abstrakt

Jeżeli wśród państw członkowskich powstanie idea Europy federalnej, Europy imperium albo Europy a’la carte, to zarówno system prawny, jak i system aksjologiczny można dostosować do współczesnych potrzeb. W zależności od tego, jakie przyszła Unia będzie miała potrzeby, takie działania można podejmować. Bez wątpienia potrzebna jest większa edukacja obywateli i skuteczniejsze budowanie europejskiego kapitału społecznego, politycznego i gospodarczego. Proces ten jest trudniejszy w ramach całej UE niż w ramach poszczególnych państw członkowskich. Społeczeństwa europejskie mogą być zniechęcone do podejmowania działań pogłębiających integrację, ponieważ widzą brak efektywności i skuteczności w działaniach Wspólnoty. Unia Europejska zagwarantowała państwom sprawiedliwe zasady członkostwa, a brak poszanowania zasad demokracji wewnątrz danego państwa jest kryterium dyskwalifikującym przynależność do Wspólnoty, zarówno wśród aktualnych członków, jak i potencjalnych kandydatów. Komisja Europejska jest „strażnikiem traktatów” i jest kompetentna co do oceny działań podejmowanych przez rządy państw europejskich.

Pobrania

Statystyki pobrań niedostępne.

Bibliografia

Haliżak E., Parzymies S. (red.), Unia Europejska: nowy typ wspólnoty międzynarodowej, Oficyna Wydawnicza Aspra-JR, Warszawa 2012.

Hasło: integracja europejska, [w:] Duda R. i in., Unia Europejska – słownik encyklopedyczny, Wydawnictwo Europa, Wrocław 2004.

Poboży M., Zasada podziału władzy w systemie instytucjonalnym Unii Europejskiej, Oficyna Wydawnicza Aspra-JR, Warszawa 2014.

Rewizorski M., Przybylska-Maszner B., System instytucjonalny Unii Europejskiej po traktacie z Lizbony: aspekty polityczne i prawne, Difin, Warszawa 2012.

Tomaszyk M.J., Unia Europejska w dwa lata od wejścia w życie Traktatu z Lizbony, „Rocznik Integracji Europejskiej” 2011, nr 5.

Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, wersja skonsolidowana, http://oide.sejm.gov.pl/oide/index.php?option=com_content&view=article&id=14804&Itemid=946 [dostęp: 15.06.2019].

Traktat o Unii Europejskiej, wersja skonsolidowana, http://oide.sejm.gov.pl/oide/index.php?option=com_content&view=article&id=14803&Itemid=945 [dostęp: 15.06.2019].

Witkowska M., Uwarunkowania istnienia społeczeństwa obywatelskiego w Unii Europejskiej.

Stan prawny uwzględniający zmiany wprowadzone traktatem z Lizbony, [w:] tejże (red.), Społeczeństwo obywatelskie w procesie integracji europejskiej, Oficyna Wydawnicza Aspra--JR, Warszawa 2009.

Wojtaszczyk K.A., Szymańska J. (red.), Deficyt demokracji w Unii Europejskiej, Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2012.

Pobrania

Opublikowane

2024-06-25

Numer

Dział

Artykuły

Podobne artykuły

1-10 z 46

Możesz również Rozpocznij zaawansowane wyszukiwanie podobieństw dla tego artykułu.