Przedmiot ochrony karnoprawnej przestępstw z rozdziału XXIV kodeksu karnego a pojęcie wolności sumienia i wyznania – cz. I

Autor

  • Radosław Burski Uniwersytet Łódzki Autor

DOI:

https://doi.org/10.25312/

Słowa kluczowe:

wolność, przestępstwo, sumienie, wyznanie

Abstrakt

Artykuł przedstawia problematykę wolności sumienia i wyznania. Autor daje możliwość analizy postawionego w tytule artykułu problemu w kontekście prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, zarówno z filozoficzną koncepcją wolności sumienia, jak i wyznania. W opracowaniu przedstawiono także przestępstwa przeciwko wolności sumienia i wyznania, ze szczególnym uwzględnieniem przedmiotu przestępstwa i ochrony związanej z całym rozdziałem XXIV polskiego Kodeksu karnego oraz przestępstwem dyskryminacji zeznań.

 

Pobrania

Statystyki pobrań niedostępne.

Biogram autora

  • Radosław Burski - Uniwersytet Łódzki

    Mgr, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Międzynarodowego, na Wydziale Prawa i Administracji.

Bibliografia

Cebula S. (2011), Prawa i wolności religijne we współczesnej Polsce, Zakład Wydawniczy „Nomos”, Kraków.

Łyko Z. (1997), Wolność sumienia i wyznania w relacji: człowiek–kościoły–państwo, [w:] L. Wiśniewski (red.), Podstawowe prawa jednostki i ich sądowa ochrona, Wydawnictwo Sejmowe, Kancelaria Sejmu, Warszawa.

Makarska M. (2005), Przestępstwa przeciwko wolności sumienia i wyznania w Kodeksie karnym z 1997 roku, Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Lublin.

Marek A. (2001), Prawo karne, C.H. Beck, Warszawa.

Pietrzak M. (1993), Prawo wyznaniowe, [za:] K. Pyclik (2002), § 14. Wolność sumienia i wyznania w Rzeczypospolitej Polskiej (założenia filozoficzno-prawne), [w:] B. Banaszak, A. Preisner (red.), Prawa i wolności obywatelskie w Konstytucji RP, C.H. Beck, Warszawa.

Pyclik K. (2002), § 14. Wolność sumienia i wyznania w Rzeczypospolitej Polskiej (założenia filozoficzno-prawne), [w:] B. Banaszak, A. Preisner (red.), Prawa i wolności obywatelskie w Konstytucji RP, C.H. Beck, Warszawa.

Waszkiewicz E. (2005), Prawo do wolności sumienia i wyznania – aspekty międzynarodowe i rozwiązania prawne w III RP, [w:] B. Bolechów, A. Florczak (red.), Prawa i wolności I i II generacji, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń.

Winczorek P. (2000), Komentarz do Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r., Liber, Warszawa.

Wojciechowska J. (2010), Rozdział XXIV. Przestępstwa przeciwko wolności sumienia i wyznania, [w:] A. Wąsek, R. Zawłocki (red.), Komentarz do kodeksu karnego. Część szczególna, Wydawnictwo Prawnicze, Warszawa.

Wróbel W. (2008), Rozdział XXIV. Przestępstwa przeciwko wolności sumienia i wyznania, [w:] A. Zoll (red.), Komentarz do kodeksu karnego, Wolters Kluwer, Kraków.

Pobrania

Opublikowane

2024-06-25

Numer

Dział

Artykuły

Jak cytować

Przedmiot ochrony karnoprawnej przestępstw z rozdziału XXIV kodeksu karnego a pojęcie wolności sumienia i wyznania – cz. I. (2024). Zarządzanie Innowacyjne W Gospodarce I Biznesie , 2/19, 55-64. https://doi.org/10.25312/