Zaproszenie do nadsyłania artykułów do kolejnego numeru „Civitas Hominibus”

2024-11-20

Redakcja Rocznika Filozoficzno-Społecznego „Civitas Hominibus” zaprasza do nadsyłania artykułów do 20. numeru zatytułowanego: Oblicza zmiany. Rozwój a pseudorozwój we współczesnym świecie.

Zmiana determinuje życie współczesnego człowieka. Pojawia się ona we wszystkich sferach funkcjonowania, przyjmuje różne formy, a jej nasilenie wydaje się szczególnie duże i wymaga od jednostek coraz większych zdolności adaptacyjnych. Odpowiedzią na zmianę w świecie zewnętrznym jest zmiana generowana w nas samych i w systemach, w których żyjemy. Odmienia ona nasze spojrzenie na siebie i świat, modyfikuje postawy, potrzeby i zachowania. Pod jej wpływem pojawia się często rozwój – proces, który transformuje nas samych i nasze otoczenie od form prostszych do bardziej złożonych, od niższych do wyższych, doskonalszych i bardziej wartościowych. Rozwój rozumiany w ten sposób jest zazwyczaj postrzegany społecznie pozytywnie, a w wielu sytuacjach wręcz wymuszany jako proces potencjalnie poprawiający sprawność i efektywność naszego funkcjonowania, na przykład w środowisku pracy. Zmiany wyzwala się często w zespołach, systemach instytucji czy makrostrukturach, jednocześnie oczekując przemian rozwojowych i pojawienia się nowej, lepszej jakości. Proces zmiany wiąże się często z przewartościowaniem dotychczasowej wizji rzeczywistości i podejmowanych celów. Przewidywany trud zmiany może jednak również generować opór, odrzucenie nowych perspektyw bądź wejście na drogę działań pozorujących rozwój.

Coraz częściej zauważana presja rozwoju, bazująca na nieodpowiednim tempie zmiany i maksymalizacji jej wykalkulowanych efektów, wiąże się z ryzykiem pseudorozwoju – efektownego zjawiska dezintegrującego dotychczasowe formy, eksploatującego zasoby i oddalającego ludzi i ich środowisko od równowagi i zdolności do homeostazy, niosącego ryzyko kryzysu i destrukcji. Ocena, czy dana zmiana ma potencjał rozwojowy, czy też jest przesycona ryzykiem pseudorozwoju, bywa trudna, zmienna w czasie i zależna od wielu czynników.

Zapraszamy Autorki i Autorów do zgłaszania artykułów, które podejmują problematykę zmiany w kontekście rozwoju i pseudorozwoju, w odniesieniu do:

  • psychospołecznego funkcjonowania człowieka,
  • zagadnień tożsamościowych jednostek i grup,
  • komunikowania się i budowania relacji interpersonalnych,
  • konfrontowania się z ryzykiem jako potencjalnym czynnikiem pro- lub pseudorozwojowym,
  • rozwoju organizacji i systemów,
  • procesów społecznych, gospodarczych i politycznych,
  • zrównoważonego rozwoju.

Tekst pisany czcionką 12 pkt z interlinią 1,5 powinien mieć objętość 12–15 stron, zawierać tytuł, streszczenie i słowa kluczowe po polsku i angielsku, numer ORCID, oświadczenie autorskie, adres e-mail, bibliografię oraz przypisy na dole strony. Artykuły prosimy przesyłać za pośrednictwem platformy OJS:

https://ojs.ahe.lodz.pl/index.php/civitas_hominibus/submittingArticles ,

w terminie do 30 marca 2025 roku.