Marcin Kłak* https://orcid.org/0000-0003-3673-1924 Politechnika Rzeszowska im. I. Łukasiewicza

e-mail: mk@prz.edu.pl


Mariusz Woźniakowski** https://orcid.org/0000-0001-6423-5309 Uniwersytet Łódzki

e-mail: mariusz.wozniakowski@uni.lodz.pl


Waldemar Zadworny*** https://orcid.org/0000-0003-3135-3477 Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu e-mail: waldemar.zadworny@pwste.edu.pl


Julia Materna


Optymalizacja gospodarki odpadami

na podstawie badań w przedsiębiorstwie produkcyjnym Gumres

https://doi.org/10.25312/2391-5129.37/2023_06MKMW


* Marcin Kłak – doktor inżynier, adiunkt na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszow- skiej. Zainteresowania naukowe skupiają się na współczesnych koncepcjach zarządzania. Autor wielu artykułów w czasopismach naukowych, jak również w monografiach.

** Mariusz Woźniakowski – doktor, adiunkt w Katedrze Marketingu Uniwersytetu Łódzkie- go. Prowadzone przez niego badania skupiają się na dwóch obszarach. Pierwszy dotyczy szeroko rozumianej komunikacji marketingowej (głównie: internetowe public relations, marketing spo- łecznościowy, grywalizacja). W drugim koncentruje się na związkach marketingu i logistyki, wy- rażanych w takich zagadnieniach jak: zarządzanie marketingowo-logistyczne, e-commerce, mer- chandising, omnichannel. Jest autorem lub współautorem 70 publikacji naukowych. Kierownik Podyplomowych Studiów „Zarządzanie procesami logistycznymi”.

*** Waldemar Zadworny – doktor inżynier, adiunkt na Wydziale Ekonomii i Zarządzania Pań- stwowej Akademii Nauk Stosowanych im ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu. Kierownik Zakładu Zarządzania. Naukowo zajmuje się problematyką transportu i spedycji, procesami glo- balizacji i regionalizacji oraz działalnością innowacyjną przedsiębiorstw. Autor wielu artykułów naukowych w czasopismach naukowych i monografiach.

Celem artykułu jest przedstawienie problematyki związanej z gospodarowaniem odpadami oraz próby optymalizacji gospo- darki odpadami w przedsiębiorstwie produkcyjnym Gumres. Aby zrealizować to zamierzenie, wykorzystano dane z dokumentów przedsiębiorstwa, obejmujących zakres ewidencji odpadów, oraz z informacji uzyskanych podczas wywiadu pogłębionego. Ponadto autorzy dokonali przeglądu literatury dotyczącej rozwa- żanego tematu. Przedstawiono zagadnienie odpadów w ujęciu teoretycznym, a także prawne aspekty gospodarowania odpa- dami. W szczególności opisano organizację gospodarki odpa- dami. Zasadnicza część artykułu poświęcona jest badaniom własnym dotyczącym procesu modernizacji gospodarki odpada- mi w wybranym przedsiębiorstwie. Zaprezentowano profil firmy, wskazano identyfikację powstających odpadów oraz propozycję modernizacji gospodarki odpadami. W ostatniej części opra- cowania wyszczególniono działania naprawcze o charakterze optymalizacyjnym i wnioski końcowe.


Słowa kluczowe: odpady, gospodarka odpadami, optymalizacja


Wstęp

Współcześnie problem gospodarki odpadami jest nieodłącznym elementem bytowa- nia ludzkiego. Od początku naszego istnienia odpady stanowią nieuniknioną część naszej egzystencji. Już w czasach starożytności, gdy zaczęły osiedlać się pierwsze cywilizacje między innymi na Bliskim Wschodzie, w Europie oraz Afryce Północ- nej, ludność, jeszcze nie do końca świadomie, zmagała się z odpadami, a także ich eliminacją we właściwy sposób.

Obecnie, gdy liczba ludności na świecie ciągle się zwiększa, temat gospodarowa- nia odpadami jest bardzo ważny, ponieważ wpływa na jakość naszego życia, a prze- pisy związane z ich zarządzaniem są regulowane prawnie.

Istotną ewolucję w zagadnieniu ochrony środowiska można zaobserwować rów- nież na poziomie rozwoju i działalności przedsiębiorstw. Wynika to z kreowania no- wego modelu rozwoju gospodarczego – opartego na idei rozwoju zrównoważonego. Elementy odgrywające kluczową rolę w tym podejściu to strategia prewencyjna (od- nosi się ona do poprawy jakości produktu w każdej jego płaszczyźnie) oraz skutecz- ny recykling produktów ubocznych produkcji (na przykład ponowne wykorzystanie surowców), który obecnie jest podstawą wszystkich systemów produkcyjnych.

Kreowanie działalności przedsiębiorstwa pod kątem sprawnego gospodarowania odpadami jest bardzo często bagatelizowane, co przyczynia się w wielu przypadkach do katastrof ekologicznych.

Autorzy opracowania za główny cel przyjęli przedstawienie problematyki zwią- zanej z gospodarowaniem odpadami oraz próbą optymalizacji gospodarki odpadami w wybranym przedsiębiorstwie produkcyjnym.

W pierwszej części publikacji autorzy dokonali przeglądu literatury i analizy problematyki w ujęciu teoretycznym. W drugiej części ukazano prawne aspekty go- spodarowania odpadami. W kolejnej części przedstawiono organizację gospodarki odpadami w przedsiębiorstwie, poruszono tematykę recyklingu oraz ekologizacji działalności gospodarczych. W ostatniej, zasadniczej części opracowania, wyszcze- gólniono działania naprawcze o charakterze optymalizacyjnym i wnioski końcowe.

Dla potrzeb anonimizacji prawdziwej nazwy autorzy publikacji przyjęli dla ba- danego przedsiębiorstwa zastępczą nazwę Gumres.


Metodyka badawcza

Problem badawczy ustala się, aby opisać temat badań, cele oraz pytania, na które badacz zamierza odpowiedzieć. Można więc powiedzieć, że problem badawczy to pytanie lub kilka pytań, na które ma odpowiedzieć badanie (zob. Kuciński, 2010: 84). W niniejszym opracowaniu postawiono następujący problem badawczy: Jak zopty- malizować gospodarkę odpadami w przedsiębiorstwie produkcyjnym Gumres?

Hipotezy badawcze to próby odpowiedzi na postawiony wcześniej problem lub kilka problemów badawczych. W odróżnieniu od problemów badawczych ustala się je w formie twierdzeń, a nie pytań. Hipotezy są więc założeniami, które wymagają odrzucenia lub potwierdzenia w wyniku dokonania badań. Można więc je uznać za wynik badań, którego spodziewa się badacz (zob. Łobocki, 2000: 27).

Główną hipotezą badawczą jest stwierdzenie, że „Realizacja proponowanych działań naprawczych o charakterze optymalizacyjnym przyczyni się do poprawy go- spodarowania odpadami na terenie przedsiębiorstwa Gumres”.

Propozycji modernizacji gospodarki odpadami autorzy dokonają na podstawie badań własnych dokumentów przedsiębiorstwa, obejmujących zakres ewidencji od- padów w okresie jednego roku (od 1 czerwca 2021 roku do 31 maja 2022 roku) oraz analizy procesu postępowania z odpadami w analogicznym okresie. Następnie autorzy zaproponują działania o charakterze optymalizacyjnym oraz wdrożenie dwu- miesięcznego harmonogramu naprawczego, który będzie realizowany od 8 stycznia 2023 roku do 8 marca 2023 roku. Natomiast informacje uzyskane podczas wywia- du pogłębionego z pracownikami zakładu, który miał miejsce w drugim kwartale 2023 roku, posłużą autorom do weryfikacji słuszności propozycji modernizacji go- spodarki odpadami oraz działań naprawczych o charakterze optymalizacyjnym.


Odpady w ujęciu teoretycznym – przegląd literatury

Autorzy wychodzą z założenia, że syntetyczny przegląd literatury zapewnia ogólne zrozumienie, które nadaje sens dyskusji na temat wyników, wniosków i zaleceń. To natomiast pozwala zademonstrować, w jaki sposób przeprowadzone badania są

powiązane z wcześniejszymi wysiłkami i jak poszerza to nasze rozumienie anali- zowanego zjawiska.

Definicja odpadów

Niemal każda działalność człowieka przyczynia się do powstawania odpadów, a cią- gły rozwój gospodarczy jest głównym czynnikiem powodującym ciągle zwiększają- ce się ich ilości.

Odpady są to: „wszystkie przedmioty oraz substancje stałe, a także niebędące ściekami substancje ciekłe, powstałe w wyniku prowadzonej działalności gospo- darczej lub bytowania człowieka i nieprzydatne w miejscu lub czasie, w którym powstały; za odpady uważa się również osady ściekowe” (Ustawa z dnia 14 grud- nia 2012 r. o odpadach).

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylająca niektóre dyrektywy tak opisuje odpady:

„każda substancja lub przedmiot, w kategoriach ustalonych w załączniku do Dyrek- tywy, których posiadacz się wyzbywa lub zamierza się pozbyć, lub też których po- zbycie się jest wymagane”.

Według WHO odpady to: „materiały niestanowiące głównego produktu, których podstawowym źródłem jest przemysł produkcyjny. Odpady powstają w przemyśle jako produkty uboczne procesów wytwarzania, jak i w formie odpadów poużytko- wych wyprodukowanych dóbr” (Ecoportal, 2021).

Klasyfikacja odpadów

Jako główne składniki klasyfikacji odpadów zostały przyjęte następujące kryteria (Dulewska, 2014: 22):

Na podstawie analizy zarówno krajowych, jak i unijnych przepisów prawnych w zakresie gospodarowania odpadami możemy wyróżnić trzy główne wymagania w tym obszarze. Wymogiem pierwszym jest wprowadzenie limitu ilości produkowa- nych odpadów komunalnych wraz z zagospodarowaniem powstałych odpadów, jak też ich zbiórką. Drugi wymóg dotyczy zmniejszenia ilości rozkładanych odpadów komunalnych gromadzonych i kierowanych na składowiska. Ostatnim wymogiem jest uwzględnienie i dostosowanie się do osiągnięcia zapisanych przez UE ilości od- zysku i recyklingu odpadów opakowaniowych (Gabryś, Sudomir, 2011: 4).


Organizacja gospodarki odpadami w przedsiębiorstwie

Gospodarowanie odpadami w przedsiębiorstwie

Gospodarowanie odpadami jest elementem złożonym, a jednym ze składowych tego procesu jest logistyka. Logistyka obejmuje procesy związane z transportem (przemieszczaniem) odpadów (Siekierski, Majewska, Podsiadło, 2021: 30) w po- szczególnych przedsiębiorstwach (podmiotach gospodarczych generujących odpa- dy) i funkcjonuje w obrębie trzech podsystemów logistycznych (rys. 1).


Rys. 1. Logistyka odpadów w przedsiębiorstwie

Źródło: opracowanie własne na podstawie Hordyńska, 2017: 31.

M. Hordyńska definiuje logistykę odpadów jako ekologistykę. Pojęcie to w uję- ciu mikro to takie zarządzanie przepływem materiałów i informacji w przedsiębior- stwie, które zmierza do zamknięcia wszelkich procesów związanych z generowa- niem odpadów wewnątrz przedsiębiorstwa przez zapobieganie ich powstaniu.

Zadanie ekologistyki polega w głównej mierze na planowaniu, kontrolowaniu i koordynowaniu przepływu odpadów przez różne fazy organizacji, aby koszty tych przepływów i magazynowania były jak najniższe, a jednocześnie, by zostały spełnio- ne wymagania, jakie są stawiane materiałowi, aby możliwy był jego odzysk (Hor- dyńska, 2017: 32–33).

Dbałość o środowisko naturalne jest bardzo istotnym elementem wizerunku przedsiębiorstwa na współczesnej arenie gospodarczej. Nie ma znaczenia, czy jest to przedsiębiorstwo o zasięgu globalnym, czy mała firma lokalna.

Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach informuje o tym, kto powinien pro- wadzić ewidencję odpadów. Ewidencja obowiązuje każdego posiadacza odpadów, co oznacza, że muszą ją prowadzić następujący przedsiębiorcy (Hebda, 2019: 34):

Recykling jako proces przetwarzania odpadów

Przez wiele lat gospodarka odpadami w Polsce sprowadzała się głównie do składo- wania odpadów, w tym odpadów z tworzyw sztucznych na wysypiskach. To w bar- dzo krótkim czasie doprowadziło do powstania piętrzących się stosów. Jednocześnie następował szybki wzrost ilości produkowanych materiałów, a w konsekwencji ge- nerowanych odpadów, co stwarzało duży problem z pozyskiwaniem nowego miejsca składowania oraz zwiększało koszty utylizacji. Spowodowało to zmianę sposobu po- stępowania z odpadami, polegającą na ograniczeniu ilości składowanych odpadów i wprowadzaniu do ponownego użytku większej ilości materiałów pochodzących z recyklingu (Dutta, Jutrzenka-Trzebiatowska, Kasprzyk, 2013: 9).

Natomiast sam recykling odpadów (między innymi polimerów, plastików, szkła) przebiega etapowo (Łatka, 2009: 34–37; Kiezik-Kordzińska, 2011: 76–80):

  1. Zbiórka i składowanie odpadów – zbiórka odpadów jest elementem generu- jącym koszty, a ich składowanie jest procesem problematycznym, ponieważ wymaga znacznej powierzchni. Pierwszy etap składowania odpadów polega na zbieraniu odpadów do specjalnie oznaczonych pojemników (segregacja wstępna). Następnie odpady te są wywożone przez odpowiednie służby. Aby zredukować powierzchnię przeznaczoną na składowanie odpadów, prasuje się je, co w konsekwencji pozwala na zmniejszenie ich objętości.

  2. Sortowanie odpadów – recykling towarów na przykład z tworzyw sztucznych jednego typu jest technologicznie łatwiejszy i ekonomicznie korzystniejszy, ponieważ nie wymaga sortowania odpadów na poszczególne rodzaje. Proces sortowania jest kluczowym etapem podczas procesu recyklingu, bo pozwala na wyodrębnienie odpadów według rodzaju i ich składu.

  3. Mycie i suszenie odpadów – odpady generowane przez przedsiębiorstwo uprzednio posortowane według materiałów, z których zostały wykonane, trafiają do mycia (nie dotyczy to wszystkich odpadów, jedynie tych, które nie ulegną rozkładowi podczas tego procesu). Procesowi mycia poddaje się głównie odpady z tworzyw sztucznych w postaci rozdrobnionej, ale o różnej wielkości. W nowoczesnej praktyce przemysłowej proces mycia odpadów po- łączony jest najczęściej z jednoczesnym sortowaniem.

  4. Rozdrabnianie odpadów (z tworzyw nadających się do recyklingu) – jest jed- nym z istotnych etapów procesu recyklingu. W efekcie rozdrabniania następuje zmniejszenie objętości danego materiału, co ułatwia jego transport, składowa- nie lub magazynowanie w wyznaczonych miejscach i warunkach. Proces roz- drabniania materiałów odpadowych ułatwia mycie, suszenie, przetwarzanie, składowanie oraz rozdzielanie odpadów na poszczególne frakcje polimerowe i inne. Na przebieg procesu rozdrabniania mają wpływ następujące cechy od- padów: ilość, rodzaj, sztywność, twardość, kruchość oraz inne cechy fizyczne. Rozdrabnianie odpadów może być etapem przygotowującym je do dalszego przetwarzania bądź może stanowić proces poprzedzający składowanie.

  5. Metoda identyfikacji odpadów – identyfikację odpadów z tworzyw sztucz- nych przeprowadza się w celu określenia składu bądź rodzaju materiału, z któ- rego jest on wykonany, to z kolei prowadzi do określenia, czy dany materiał poddaje się recyklingowi, czy też nie.

Obecnie w Polsce około 90% odpadów komunalnych na wysypiskach stanowi niejednorodną masę o różnym składzie, a tylko około 10% to odpady sortowane (Ochrona środowiska 2022, 2022).

Ekologizacja działalności gospodarczej

Prowadzenie działalności gospodarczej opartej na produkcji jest silnie związane z wykorzystywaniem zasobów naturalnych, co w dobie ekologizacji działalności go- spodarczej (obejmującej zarówno produkcję krajową, jak i międzynarodową) nara- żone jest na ciągłe procesy kontrolne i rosnące ograniczenia prawne w tym zakresie (Shuhailo i in., 2022).

Ograniczenie zasobów naturalnych odnosi się do (Leszczyńska, 2011: 27):

Zgodnie z prawem ochrony środowiska środowisko jest elementem obejmu- jącym różne aspekty przyrodnicze, w tym wymiary przyrodnicze przekształcone przez działalność człowieka (między innymi kopaliny, wody, krajobraz, powietrze, klimat). Z punktu widzenia korelacji pomiędzy przedsiębiorstwem a środowiskiem przyrodniczym użytkowanie przyrody polega na dążeniu do maksymalnego wyko- rzystania walorów przyrodniczych w celu zaspokojenia potrzeb na dane surowce bądź kopaliny. Należy zauważyć, iż środowisko umożliwia lokalizację oraz rozwój działalności społeczno-gospodarczej na określonej przestrzeni (Wieczorek, Sie- kierski, 2021: 34). Aby określić wpływ przedsiębiorstwa na środowisko natural- ne, należy zatem rozpocząć od analizy wkładu i wyniku danego przedsiębiorstwa (określenie aspektów środowiskowych przedsiębiorstwa) (Kupcewicz-Szwoch, Baur, 2020: 10).


Optymalizacja gospodarki odpadami na przykładzie przedsiębiorstwa Gumres

Charakterystyka analizowanego przedsiębiorstwa

Początki działalności firmy Gumres datuje się na rok 1996. W początkowej fazie działalności firmy produkowano artykuły polimerowe, silikonowe oraz gumowe. Przedsiębiorstwo dostarczało swoje wyroby na rynek lokalny i krajowy. Wraz z roz- wojem zakładu rozszerzono zakres działalności oraz produkowany asortyment, co pozwoliło na ekspansję rynków zagranicznych.

Obecnie do asortymentu produkcyjnego firmy Gumres zalicza się:

Specyfika produkowanych elementów w zakładzie Gumres wymaga stosowa- nia pewnych procesów produkcyjnych, w których skład wchodzi: obróbka skrawa- niem, spawanie, malowanie, piaskowanie, czynności ślusarskie. Ważnym elementem w systemie produkcyjnym jest kontrola wyrobów – do przeprowadzania kontroli go- towych detali na terenie zakładu wyznaczono specjalnie skonstruowane stanowisko pomiarowe.

Przedsiębiorstwo produkcyjne Gumres mieści się w jednokondygnacyjnej hali produkcyjnej, do której jest dobudowana część socjalna. Hala produkcyjna ma

powierzchnię 884 m². Rozmieszczenie urządzeń oraz maszyn na hali zostało tak zaprojektowane, aby maksymalnie zachować ergonomię pracy oraz uwydatnić prze- bieg procesów produkcyjnych (rys. 2).



Rys. 2. Infrastruktura hali w przedsiębiorstwie Gumres, rozmieszczenie urządzeń i maszyn

Źródło: opracowanie własne.


Do hali produkcyjnej prowadzą trzy niezależne wejścia (wejście główne, wej- ście do laboratorium oraz wyjście na zewnątrz budynku). Schemat zamieszczony na rysunku 2 pokazuje układ maszyn oraz urządzeń, które pod wpływem procesu użyt- kowania generują odpady. Poniżej przedstawiono przeanalizowane źródła odpadów w odniesieniu do stanowisk:

  1. Frezarka pionowa KJU 23L (rok produkcji 2011).

  2. Wiertarka NBY-45 (rok produkcji 2001).

  3. Szlifierka do tworzyw sztucznych TUT UI (rok produkcji 2010).

  4. Szlifierka do płaszczyzn HG 678 (rok produkcji 2010).

  5. Stanowisko ślusarskie:

  6. Piec do obróbki cieplnej ITECH 200 (rok produkcji 2011).

  7. Piaskarka na żeliwo ARA 21 (rok produkcji 2009).

  8. Szlifierka cyfrowa AMTECH (rok produkcji 1999).

  9. Tokarka uniwersalna TUJ-560M (rok produkcji 2011).

  10. Tokarka uniwersalna TUK-202 (rok produkcji 1999).

  11. Tokarka karuzelowa UG 121 (rok produkcji 1999).

  12. Frezarka uniwersalna WTR (rok produkcji 1991).

  13. Frezarka uniwersalna WTR-25 (rok produkcji 1995).

W skład wyposażenia dodatkowego wchodzą: stanowisko pomiarowe (twardo- ściomierz do wyrobów gumowych), elementy stanowiska pomiarowego (odczynniki do badania składu poliuretanów i gum).

Identyfikacja odpadów powstających na terenie przedsiębiorstwa Elementy poprodukcyjne oraz materiały zużyte bądź wyeksploatowane wchodzą w skład odpadów, które są czynnikiem wpływającym negatywnie na środowisko naturalne. Zakres produkcji oraz zastosowanie różnych procesów obróbczych i pro- dukcyjnych w przedsiębiorstwie Gumres skutkuje powstawaniem różnorodnych od- padów. Identyfikacja tych odpadów przyczynia się do prawidłowego doboru sposobu utylizacji lub recyklingu w celu ponownego użycia.

W celu prawidłowego zidentyfikowania odpadów powstających na terenie przed- siębiorstwa Gumres przez okres roku (od 1 czerwca 2021 roku do 31 maja 2022 roku) kontrolowano ilość oraz rodzaj powstających materiałów odpadowych. Zebrane dane pogrupowano i zamieszczono w tabeli 1.


Tab. 1. Identyfikacja odpadów powstających na terenie zakładu Gumres w okresie od czerwca 2021 roku do maja 2022 roku


Proces

Numer katalogowy odpadu

Typ/rodzaj odpadu

Ilość/masa (l, mg)

obróbka mechaniczna materiałów metalowych (aluminium, brąz, stal)


12

wióry/odpady metalowe

0,56 mg

odpad w postaci pyłu/kruszywa z tarcz szlifierskich

0,209 mg

czyściwo (na przykład szmaty zaolejone)

0,05 mg


Proces

Numer katalogowy odpadu

Typ/rodzaj odpadu

Ilość/masa (l, mg)

obróbka cieplna (hartowanie, odpuszczanie)


10

olej bądź płyn hartowniczy

1124 l

płyn do chłodzenia

1203,5 l

piaskowanie (klasa piaskowania SA3, SA2)


12

piasek żeliwny, elektrokorund, kruszywo piaskarskie


0,334 mg

spajanie, klejenie


08

spiny polimerowe, kleje, żywice

0,231 mg

zanieczyszczone, zużyte rozpuszczalniki

39,2 l

zaopatrzenie, zakupy, przygotowanie produkcji


20


opakowania

tektura, makulatura

0,37 mg

szkło, butelki

0,15 mg

sklejka, drewno

0,161 mg

strecz, folia

0,21 mg

składowanie, magazynowanie


20

pojemniki i opakowania plastikowe

0,044 mg

pojemniki i opakowania blaszane

0,0477 mg


SUMA: 1075 l

2,3667 mg

Źródło: opracowanie własne.


Na terenie zakładu zidentyfikowano następujące odpady (na podstawie tab. 1): – 08 – odpady oraz materiały powstające podczas produkcji, przygotowania

produkcji, obrotu, stosowania i usuwania lakierów, klejów i farb (pochodzące z procesów produkcyjnych, w których ma zastosowanie malowanie, nanosze- nie kleju, żywicy bądź spoin polimerowych, odpady generowane w wyniku stosowania rozpuszczalnika),

W tabeli 2 przedstawiono ilość generowanych odpadów (w podziale na płynne oraz stałe) w poszczególnych miesiącach badanego okresu (od 1 czerwca 2021 roku do 31 maja 2022 roku).


Tab. 2. Identyfikacja odpadów powstających na terenie zakładu Gumres z wyszczególnieniem miesięcznym


Miesiąc kalendarzowy

Odpady płynne (l)

Odpady stałe (mg)

czerwiec 2021

129,9

0,3218

lipiec 2021

127,2

0,2672

sierpień 2021

74,5

0,1952

wrzesień 2021

49,2

0,2126

październik 2021

37,2

0,1183

listopad 2021

39,1

0,1129

grudzień 2021

29,4

0,0982

styczeń 2022

45,2

0,1343

luty 2022

78,1

0,1494

marzec 2022

121,7

0,2193

kwiecień 2022

134,9

0,2183

maj 2022

141,1

0,3192

Suma

1075

2,3667

Źródło: opracowanie własne.


Ilość generowanych odpadów (zarówno ciekłych, jak i stałych) w okresie od czerwca 2021 do maja 2022 roku (tab. 2) w odniesieniu do danego miesiąca ulegała znacznym zmianom. Głównym powodem takiego stanu była sezonowość pracy, na co wpływała liczba zamówień składanych przez kooperantów oraz klientów indywi- dualnych.

Propozycja modernizacji gospodarki odpadami w przedsiębiorstwie Gumres

Elementem kluczowym, który wymaga modernizacji w opisywanym przedsiębior- stwie, jest proces postępowania z odpadami, w szczególności z odpadami niebez- piecznymi. Aby efektywnie wpłynąć na rozwiązanie tego problemu, należy go prze- analizować od podstaw.

W czasie pozyskiwania informacji o sposobach gospodarowania odpadami w firmie Gumres zauważono duże rozbieżności w postępowaniu kadry pracowni- czej w stosunku do postępowania z odpadami na terenie zakładu produkcyjnego, co przedstawiono na rysunku 3.

W opinii kadry pracowniczej kluczowym elementem w procesie gospodarowa- nia odpadami jest właściwe ich składowanie, w dalszej kolejności (jeżeli to moż- liwe) jest unieszkodliwienie, natomiast na ostatnim miejscu jest zapobieganie ich powstawaniu.



Rys. 3. Schemat podejścia dotychczasowego i rozwiązań przyszłościowych w gospodarowaniu odpadami w przedsiębiorstwie Gumres

Źródło: opracowanie własne.


W celu poprawy w tym obszarze produkcji należy uświadomić zespołowi pra- cowniczemu, że fundamentalnym elementem w kreowaniu prawidłowej gospodarki odpadami w przedsiębiorstwie jest zapobieganie tworzeniu materiałów odpadowych, natomiast składowanie musi być czynnością rozumianą jako ostateczność.

Propozycja działań naprawczych

Działania naprawcze w opisywanym przedsiębiorstwie powinny w głównej mierze odnosić się do zmiany interpretacji oraz świadomości kadry pracowniczej w zakresie zarządzania odpadami na terenie zakładu. Racjonalne podejście do tego zagadnienia pozwoli na znaczne ograniczenie (już na początkowym etapie) procesu produkcji od- padów. Z perspektywy czasu przełoży się to na generowanie oszczędności w postaci finansowej i materialnej (na przykład mniejsze zużycie materiałów produkcyjnych). Proces proponowanych działań naprawczych podzielono na działania krótko-

okresowe i długookresowe.

  1. Zakres działań krótkookresowych:

  2. Zakres działań długoterminowych:

Propozycja dwumiesięcznego harmonogramu działań naprawczych Czynnikiem, który niewątpliwie wpłynie na ilość powstawania odpadów na terenie przedsiębiorstwa Gumres, jest zmiana świadomości pracowników, która zostanie za- inicjowana szkoleniem z zakresu efektywnego postępowania z odpadami. Czas peł- nego szkolenia wyniesie 6 dni (6 po 8 godzin). Terminem uznanym za początek etapu modernizacji w zakresie gospodarowania odpadami w przedsiębiorstwie Gumres bę- dzie 8 stycznia 2023 roku.

W kolejnych etapach harmonogramu zostaną uwzględnione:

– analiza odpadów powstających na terenie zakładu (od 14 do 21 stycznia 2023 roku),

Na rysunku 4 przedstawiono dwumiesięczny harmonogram działań naprawczych w zakresie poprawy gospodarowania odpadami.


Rys. 4. Harmonogram działań naprawczych w zakresie poprawy gospodarki odpadami w przedsiębiorstwie Gumres

Źródło: opracowanie własne.


Autorzy swoje rozważania dotyczące propozycji optymalizacji gospodarki odpa- dami, omówione w niniejszym rozdziale, pragną poszerzyć o najważniejsze wnioski, zawarte w kolejnym rozdziale.


Wnioski

Ochrona środowiska oraz analiza aspektów środowiskowych wpływających na śro- dowisko naturalne (w tym odpadów) w każdym przedsiębiorstwie jest obecnie naj- ważniejszym elementem oddziałującym na produkcję (Kolesnik, Merkulina, 2021). W poprzednich dekadach czynnikiem decydującym był poziom wytworzonych dóbr bądź usług. Dopiero w ostatnich latach nastąpiła zmiana w kwestii wykorzystywa- nia środowiska naturalnego, mianowicie zaczęto przywiązywać większą uwagę do

produktów ubocznych produkcji, między innymi do odpadów (Leksic, Stefanic, Veza, 2020).

Prawidłowe funkcjonowanie systemu gospodarowania odpadami (monitorowa- nia i kontrolowania) jest istotną składową nie tylko środowisk produkcyjnych, ale również gospodarstw domowych. Rzetelne postępowanie z odpadami zapewnia sku- teczne funkcjonowanie całej przestrzeni publicznej. Należy jednak wspomnieć, iż niekiedy niski poziom świadomości społecznej (Wijaya, Tarigan, Siagian, 2023) oraz brak odpowiednich regulacji (Mostaghimi, Behnamian, 2022) sprawiają, że proces gospodarowania odpadami nie przebiega w zakładany sposób.

Analiza firmy Gumres, działającej w branży przetwórstwa polimerów termopla- stycznych, pod kątem gospodarowania odpadami miała na celu scharakteryzowanie powstających materiałów odpadowych oraz przedstawienie rozwiązań, które popra- wiłyby zarządzanie w tym segmencie produkcji. Na podstawie sondażu diagnostycz- nego zauważono wiele uchybień w tym zakresie. Brak poprawnie zorganizowanej przestrzeni roboczej (zaburzenie ergonomii pracy), niewłaściwe oznakowanie bądź jego brak w odniesieniu do zasad bhp i ppoż., brak odpowiednio oznaczonych pojem- ników przeznaczonych do sortowania odpadów stanowiły główne czynniki wpływa- jące negatywnie na system gospodarowania odpadami na terenie przedsiębiorstwa.

Jednak głównym elementem w kontekście generowania odpadów w firmie Gumres jest świadomość kadry pracowniczej. W opinii pracowników do sprawnej gospodarki materiałami odpadowymi przyczynia się odpowiednie składowanie od- padów, co jest mylnym poglądem. Aby ograniczyć ilość produkowanych odpadów w firmie, należy więc uświadomić kadrę pracowniczą, iż składowanie jest ostatecz- nością, a najważniejszym komponentem rzetelnej i efektywnej gospodarki odpadami jest zapobieganie powstawaniu „śmieci”.

Aby wpłynąć na efektywność procesu zarządzania gospodarką materiałów odpa- dowych w opisywanym przedsiębiorstwie, zaproponowano krótkoterminowe i dłu- goterminowe działania naprawcze o charakterze optymalizacyjnym.

Skuteczność propozycji modernizacji gospodarki odpadami oraz działań na- prawczych została potwierdzona przez pracowników zakładu podczas wywiadu pogłębionego, który został przeprowadzony w drugim kwartale 2023 roku. Wywiad pogłębiony jako jedna z badawczych technik jakościowych polega na prowadzeniu intensywnych wywiadów indywidualnych z niewielką liczbą respondentów w celu zbadania ich punktu widzenia na temat konkretnej sytuacji (zob. Czakon, 2016; Miński, 2017; Gregulska-Oksińska, 2021). Pracownicy potwierdzili w rozmowach, że w ich indywidualnym odczuciu realizacja proponowanych działań naprawczych o charakterze optymalizacyjnym przyczyniła się do poprawy gospodarowania odpa- dami na terenie przedsiębiorstwa Gumres.

Na podstawie przeprowadzonego badania oraz sformułowanych wniosków au- torzy stwierdzają, że cel artykułu został osiągnięty. Należy zatem potwierdzić po- stawioną na początku artykułu hipotezę, że „Realizacja proponowanych działań

naprawczych o charakterze optymalizacyjnym przyczyni się do poprawy gospodaro- wania odpadami na terenie przedsiębiorstwa Gumres”.


Podsumowanie

Główną przyczyną generowania nadmiernych ilości materiałów odpadowych jest nieracjonalne zarządzanie i gospodarowanie zasobami naturalnymi. Wskutek braku właściwych rozwiązań na etapie produkcyjnym wytwarzane są materiały niezdatne do recyklingu, co w efekcie przyczynia się do gromadzenia ich na składowiskach i wysypiskach śmieci (bardzo często określanych jako dzikie).

Rozwiązaniem, które znacząco wpłynęłoby na ograniczenie nieuczciwych prak- tyk w odniesieniu do zarządzania odpadami, byłoby zastosowanie odpowiednich rozwiązań technologicznych i dedykowanych urządzeń w celu efektywniejszego wykorzystania już pozyskanych surowców. W następnej kolejności warto byłoby się przyjrzeć wykorzystaniu materiałów biodegradowalnych w systemach produkcji oraz materiałów, które można poddać recyklingowi.

Podsumowując, należy zauważyć, iż sprawne zarządzanie gospodarką odpado- wą nie tylko generuje oszczędności finansowe, ale też pozwala uchronić środowisko naturalne przed negatywnymi efektami nieumiejętnego wykorzystywania zasobów naturalnych. Szerzenie w całym społeczeństwie świadomości w zakresie ochrony środowiska przyczyni się zarówno do wyższego poziomu życia obecnego pokole- nia, jak i ograniczenia zatruwania środowiska naturalnego, z którego będą korzystać przyszłe pokolenia.


Bibliografia

Czakon W. (red.) (2016), Podstawy metodologii badań w naukach o zarządzaniu, Wydawnictwo Nieoczywiste, Piaseczno.

Dulewska Cz.R. (2014), Podstawy gospodarki odpadami, PWN, Warszawa.

Dutta J., Jutrzenka-Trzebiatowska P., Kasprzyk P. (2013), Wybrane zagadnienia re- cyklingu tworzyw sztucznych i gumy, Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej, Gdańsk.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylająca niektóre dyrektywy, Dz.U.UE.L. 2008.312.3.

Ecoportal (2021), http://www.ecoportal.com.pl/utylizacja/definicja-pojecie-odpadu

[dostęp: 5.07.2023].

Gabryś A., Sudomir D. (2011), Raport: Kluczowe wyzwania w gospodarce odpadami komunalnymi w krajach UE-11, Wydawnictwo Ernst & Young, Kraków.

Gregulska-Oksińska A. (2021), Użyteczność poznawcza wywiadu jako metody ba- dawczej zagadnienia kontroli zarządczej w jednostkach samorządu teryto- rialnego, „Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu”, vol. 65(3), s. 26–36, https://doi.org/10.15611/pn.2021.3.03

Grzymała Z., Maśloch G. (2016), Wybrane aspekty gospodarki odpadami w Polsce,

„Studia z Polityki Publicznej”, nr 1(9), s. 127–140, https://doi.org/10.33119/ KSzPP.2016.1.5

Hebda M. (2019), Gospodarka odpadami, Wydawnictwo Wiedza i Praktyka, Warszawa. Hordyńska M. (2017), Ekologistyka i zagospodarowanie odpadów, Wydawnictwo

Politechniki Śląskiej, Gliwice.

Jurasz F. (1998), Instrumenty ekonomiczne w gospodarce odpadami komunalnymi, Alfa-Wero, Warszawa.

Kiezik-Kordzińska E. (2011), Czy śmieci to problem?, WSiP, Warszawa.

Kolesnik G.V., Merkulina I.A. (2021), Waste Management of Production and Consumption as an Element of on the Circular Economy, „IOP Confer- ence Series: Earth and Environmental Science”, vol. 666(2), https://doi. org/10.1088/1755-1315/666/2/022064

Korzeniowski P. (2014), Model prawny systemu gospodarki odpadami. Studium ad- ministracyjno-prawne, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź.

Kuciński K. (red.) (2010), Metodologia nauk ekonomicznych. Dylematy i wyzwania, Wydawnictwo Difin, Warszawa.

Kupcewicz-Szwoch J., Baur A. (2020), W stronę gospodarki zrównoważonej – wy- brane zagadnienia, „Studia i Prace Kolegium Zarządzania i Finansów”, nr 176, s. 9–24, https://doi.org/10.33119/SIP.2019.176.1

Leboda R., Oleszczuk P. (2002), Odpady komunalne i ich zagospodarowanie: zagad- nienia wybrane, Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin.

Leksic I., Stefanic N., Veza I. (2020), The impact of using different lean manufactur- ing tools on waste reduction, „Advances in Production Engineering & Man- agement”, vol. 15(1), s. 81–92, https://doi.org/10.14743/apem2020.1.351

Leszczyńska A. (2011), Absorpcja innowacji ekologicznych w przedsiębiorstwie, Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin.

Lipińska D. (2016), Gospodarka odpadowa i wodno-ściekowa, Wydawnictwo Uni- wersytetu Łódzkiego, Łódź.

Łatka U. (2009), Technologia i towaroznawstwo, WSiP, Warszawa.

Łobocki M. (2000), Metody i techniki badań pedagogicznych, Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków.

Matušková S., Taušová M., Domaracká L., Tauš P. (2021), Waste production and waste management in the EU, „IOP Conference Series: Earth and Environmental Science”, vol. 900(1), https://doi.org/10.1088/1755-1315/900/1/012024

Miński R. (2017), Wywiad pogłębiony jako technika badawcza. Możliwości wykorzy- stania IDI w badaniach ewaluacyjnych, „Przegląd Socjologii Jakościowej”, nr 13(3), s. 30–51, https://doi.org/10.18778/1733-8069.13.3.02

Mostaghimi K., Behnamian J. (2022), Waste minimization towards waste manage- ment and cleaner production strategies: A literature review, „Environment, Development and Sustainability”, vol. 25, s. 12119–12166, https://doi. org/10.1007/s10668-022-02599-7

Ochrona środowiska 2022 (2022), Główny Urząd Statystyczny, https://stat.gov.pl/fi- les/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5484/1/23/1/ochrona_sro- dowiska_2022.pdf [dostęp: 3.08.2023].

Rakoczy B., Dmowska J., Kaczmarek-Ociepa K., Korkowska-Krokos K., Krzyża- nowska M.G., Nieć A.E., Sobociński D., Wereśniak-Masri I., Zgoła P.M., Żurowski M. (2019), Prawo o odpadach. Wybrane problemy, Wydawnictwo Wolters Kluwer Polska, Warszawa.

Regins K. (2000), Redefining Innovation – eco-innovation reserch and contribution from ecological economics, „Ecological Economics”, vol. 2(32), s. 319–332.

Rosik-Dulewska Cz. (2005), Podstawy gospodarki odpadami, PWN, Warszawa. Saling J.H. (2001), Radioactive Waste Management, Taylor&Francis, New York. Serre B.M., McCarthy L.H. (2023), Municipal solid waste management: Production,

management, and environmental effects, „Encyclopedia of Soils in the En- vironment”, vol. 3, s. 321–332, https://doi.org/10.1016/B978-0-12-822974-

3.00192-0

Shuhailo Y.V., Derkach T.M., Shpetna A.V., Ustenko T. (2022), Incorporation of upcy- cling techniques into technology education, „Journal of Physics: Conference Series”, vol. 2288(1), https://doi.org/10.1088/1742-6596/2288/1/012041

Siekierski M., Majewska K., Podsiadło S. (2021), Gospodarka odpadami. Termiczne przekształcanie odpadów – spalarnie i współspalarnie, „Mazowsze Studia Regionalne”, nr 38(38), s. 29–50, https://doi.org/10.21858/msr.38.02

Tallentire C.W., Steubing B. (2020), The environmental benefits of improving pack- aging waste collection in Europe, „Waste Management”, vol. 103, s. 426– 436, https://doi.org/10.1016/j.wasman.2019.12.045

Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, Dz.U. 2018, poz. 992.

Wieczorek A., Siekierski M. (2021), Gospodarka odpadami. Instalacje i urządze- nia do przetwarzania odpadów, „Mazowsze Studia Regionalne”, nr 36(36),

s. 31–44, https://doi.org/10.21858/msr.36.02

Wijaya S.V., Tarigan Z.J.H., Siagian H. (2023), The role of top management commit- ment, employee empowerment and total quality management in production waste management and enhancing firm performance, „Uncertain Supply Chain Management”, vol. 11(3), s. 1369–1382, https://doi.org/10.5267/j. uscm.2023.3.011

Wit B. (2016), Ekologistyka w systemie zarządzania odpadami niebezpiecznymi, Wy- dawnictwo Dom Organizatora, Toruń.

Żygadło M. (2000), Gospodarka odpadami komunalnymi, Wydawnictwo Politechni- ki Świętokrzyskiej, Kielce.

Summary

Waste management optimization based on research in the manufacturing company Gumres

The aim of this article is to present the issues related to waste management and the attempts of the manufacturing company Gumres to optimize waste management. In order to achieve this goal, data were used from the company’s documents covering waste records and from information obtained during an in-depth interview. In addition, the authors reviewed the literature on waste management. Waste was presented in theoretical terms and the legal aspects of waste management were also consid- ered. The organization of waste management is described. The main part of the article is devoted to the authors’ own research on the process of modernization of waste management in a se- lected company. The profile of the selected company is present- ed, the identification of the waste generated and the proposal for modernization of waste management are indicated. In the last part of the paper, corrective measures to optimize waste management and final conclusions are detailed.


Keywords: waste, waste management, optimization


About the Authors

Marcin Kłak – PhD Eng., an assistant professor at the Faculty of Management, Rzeszow University of Technology. His research in- terests focus on contemporary management concepts. He is the au- thor of many articles in academic journals, as well as monographs.


Mariusz Woźniakowski – PhD, an assistant professor in the De- partment of Marketing at the University of Lodz. His research focuses on two areas: marketing communication in its broadest sense (internet public relations, social marketing, gamification), and the relationship between marketing and logistics, expressed in such issues as marketing and logistics management, e-com- merce, merchandising, omnichannel. He has authored or co-au- thored 70 academic publications. He is the head of the post- graduate studies programme “Logistics Process Management”.


Waldemar Zadworny – PhD Eng., an assistant professor at the Faculty of Economics and Management, The State University Of Technology And Economics in Jaroslaw where he is head of the Department of Management. His work considers the issues of transport and forwarding, globalization and regionalization pro- cesses and innovative activities of enterprises. He is the author of many articles in academic journals and monographs.

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.