Krzysztof Michałek* https://orcid.org/0000-0001-9834-1409 Uniwersytet SWPS

e-mail: krzysztof_michalek@interia.pl


Komunikacja jako kluczowy element zarządzania w organizacji

https://doi.org/10.25312/2391-5129.35/2022_07km


Style zarządzania pracownikami stale ewoluują. Każde przed- siębiorstwo, chcąc być konkurencyjnym na rynku pracy, po- trzebuje liderów odpowiadających na potrzeby współczesnego zarządzania. Dawniej rządy autokratyczne w firmach, w których jedynie szef miał moc decyzyjną, były powszechnie spotykane. Aktualnie taki styl jest w mniejszości, a zastąpił go styl party- cypacyjny, w którym kluczową rolę odgrywają rozmowy całego zespołu – i w taki sposób są podejmowane decyzje. Nie udałoby się to bez rozwoju w aspekcie komunikacji. Celem niniejszego artykułu jest weryfikacja istoty komunikacji w zarządzaniu ze- społem oraz znalezienie sposobów na jej poprawę w przedsię- biorstwie. Ważne jest zwrócenie uwagi na rolę lidera w działaniu całej firmy, gdyż jest to osoba, której zadaniem jest motywowa- nie i wspieranie pracowników przy jednoczesnym dbaniu o wy- niki i finanse. To od jego komunikacji zależy, czy pracownicy będą wykorzystywać swój maksymalny potencjał.


Słowa kluczowe: zarządzanie komunikacją, komunikacja, za- rządzanie, lider, pracownik


Wstęp

Wiele firm boryka się z problemem komunikacji i relacji, czego wynikiem są brak rozwoju przedsiębiorstwa i zła atmosfera w zespole. Częste konflikty, strach przed popełnieniem błędu, a także demotywacja do pracy pojawiają się wśród pracowni- ków, którzy mają poczucie, że ich sugestie oraz zdanie nie mają znaczenia, gdyż


* Krzysztof Michałek, licencjat, II rok studiów magisterskich na Uniwersytecie SWPS na kie- runku zarządzanie i przywództwo.

osoby decyzyjne, będące wyżej w hierarchii firmy nie liczą się z odczuciami pod- władnych. Forma delegowania zadań pracownikom przez przełożonego ma ogromne znaczenie na ich wykonanie. Lider jest osobą dbającą holistycznie o dobrostan za- równo pracowników, jak i firmy.

Wraz ze zmieniającym się światem, postępującą globalizacją i wzrostem udziału nowego pokolenia na rynku pracy należy rozwijać swoje kompetencje w zakresie komunikacji i inteligencji emocjonalnej. Bez tych umiejętności rotacja pracowników będzie częsta, a to skutkuje brakiem stabilności przedsiębiorstwa.

W niniejszym artykule zostanie przedstawiona istota komunikacji w zarządzaniu pracownikami oraz sposoby na jej poprawę. Zachodzi korelacja pomiędzy rozwojem przedsiębiorstwa a dobrym samopoczuciem pracowników i każdy lider powinien zwracać uwagę na sposób komunikowania się z zespołem, a także podnosić swoje kompetencje w tym aspekcie.


Komunikacja w odniesieniu do zarządzania organizacją

W literaturze przedmiotu nie ma jednej, konkretnej definicji zarządzania komunika- cją, lecz można wymienić kilka, które są najbliższe odzwierciedleniu głównego sen- su znaczenia tego sformułowania (Sypniewska, 2013: 81). Zarządzanie komunikacją to zatem:

Przyjrzyjmy się bliżej tym zagadnieniom, zaczynając od przywództwa. Przy- wódca ma za zadanie zarządzać swoimi podwładnymi w bardzo różnych sytuacjach. Delegowanie zadań, wspieranie w procesie realizacji projektu i rozwoju kariery pra- cowników oraz ich motywowanie, dbanie o dobrą atmosferę w zespole, negocjowa- nie, zmiany organizacyjne służące poprawie efektywności – to główne obowiązki lidera, a poprzez stały kontakt z ludźmi istotną rolę odgrywa sfera emocjonalna (Ko- per, 2008: 237–238).

Powyższe przykłady pokazują, że nie da się w sposób efektywny i dobry dla oby- dwu stron, czyli zarówno dla lidera, jak i jego podwładnego, zarządzać ludźmi bez rozwiniętej na wysokim poziomie inteligencji emocjonalnej. Lider w dzisiejszych czasach musi umieć diagnozować potrzeby swoich współpracowników, przydziela- jąc im zadania dopasowane do ich kompetencji i możliwości.

Kolejnym zagadnieniem, które warto przybliżyć, jest skuteczność zawodowa. Poprawne zarządzanie komunikacją w firmie wpływa na rozwój pracowników oraz osiąganie przez nich sukcesów, które są ważne dla wzrostu jakości usług świadczo- nych przez pracodawcę. Inteligencja emocjonalna wpływa pozytywnie na rozwój ka- riery i doskonalenie kompetencji, lecz jest kluczowa przede wszystkim w zawodach wymagających stałego kontaktu z ludźmi oraz radzenia sobie z emocjami osób wo- kół i własnymi. Dobrze rozwinięta inteligencja emocjonalna potrzebna jest między innymi w takich zawodach, jak psycholog i nauczyciel. Na przeciwległym biegunie można umieścić zawód informatyka czy architekta, skupiające się na indywidualnych umiejętnościach. W tym przypadku istotniejsze są kompetencje twarde aniżeli mięk- kie, w tym oczywiście poprawne posługiwanie się emocjami (Koper, 2008: 241).

Biorąc pod uwagę kwestię skuteczności zawodowej, zauważymy, że wysoko rozwinięta inteligencja emocjonalna jest niezbędna w zawodach wymagających stałego kontaktu z ludźmi, gdzie liczy się podejście i zrozumienie potrzeb innych.

Psycholog, który nie jest w stanie wczuć się w sytuację pacjenta, nie będzie mógł mu pomóc. Nauczyciel mający świadomość istoty emocji jest w stanie zmotywować ucznia, nawiązać z nim kontakt, co spowoduje osiąganie wyników równych maksy- malnemu potencjałowi ucznia (Skorupka, 2019: 51).

Ostatnim poruszanym aspektem jest funkcjonowanie zespołów. Przeprowadzono dotychczas kilka badań na ten temat, a jedne z nich zawierają bardzo ciekawe spo- strzeżenia. W badanych grupach mierzono efektywność realizacji procesów, poziom osiągania celów oraz poziom inteligencji emocjonalnej całej grupy. Wnioski były następujące: te grupy, które początkowo cechowały się wyższym poziomem inteli- gencji emocjonalnej, utrzymywały wysoki i stały poziom realizacji zadań, natomiast te, które początkowo przejawiały niższy poziom zdolności emocjonalnych, z każdym tygodniem stawały się coraz lepsze w osiąganiu swoich celów. Wniosek z tych badań jest taki, że grupy z niższym potencjałem inteligencji emocjonalnej potrzebują czasu, żeby usprawnić swoje działania, natomiast te, które cechowały się od początku wyso- kim poziomem, w dalszym ciągu utrzymywały się na stale wysokim poziomie. Aby zadanie zostało wykonane szybko i efektywnie, wśród członków zespołu większość powinny stanowić osoby o wysoko rozwiniętej inteligencji emocjonalnej. Jednakże jeśli takich osób nie ma, nie przekreśla to szansy na osiągnięcie tego samego celu. Jedynie czas może się wydłużyć (Koper, 2008: 241).

Powyższe przykłady pozwoliły stwierdzić, że wysoko rozwinięta inteligencja emocjonalna jest bardzo potrzebna szczególnie w zawodach, które wymagają obco- wania z innymi ludźmi, a wręcz niezbędna w przypadku kontaktu kierownik–pra- cownik. Osoba zarządzająca nie może być skupiona wyłącznie na sobie i swojej pra- cy, lecz powinna wczuć się w potrzeby pracowników, co stworzy atmosferę, w której każdy będzie miał ochotę realizować swoje zadania. Jedynie w zawodach, które po- legają na pracy całkowicie indywidualnej, kwestia ta nie jest priorytetem. Z drugiej strony nawet w takim przypadku kontakt z ludźmi jest obecny – jeśli nie na szczeblu zawodowym, to prywatnym, więc umiejętności z zakresu inteligencji emocjonalnej będą przydatne. Sumując, każdy powinien rozwijać swoją inteligencję emocjonalną, aby dane nam było żyć w czasach, gdy społeczeństwo będzie świadome i wyposa- żone w wiedzę z zakresu emocjonalności. Ważną zasadą jest to, by umieć traktować każdego tak samo, niezależnie od tego, czy jest członkiem rodziny, czy osobą obcą (Skorupka, 2019: 47).


Efektywność pracy całego zespołu w odniesieniu do systemu motywacji pracowników

Brak chęci do pracy, poczucie wypalenia zawodowego, zmniejszająca się efektyw- ność spowodowana utratą energii, stałe negatywne nastawienie, awersja do zmian, chroniczne zmęczenie to odczucia powodujące obniżenie poczucia własnej warto- ści oraz kompetencji. Jeśli pracownik zauważy u siebie takie symptomy, powinien

otwarcie powiedzieć o tym przełożonemu, aby miał możliwość reakcji. Jeśli tego nie zrobi, wtedy osoba zarządzająca ma utrudnione zadanie, gdyż musi sama zdiagno- zować problem i podjąć szybkie działanie, aby odczucia pracownika uległy zmianie i wróciły na właściwe tory (Erenkfeit, Dudzińska, Indyk, 2012: 122–128).

W przedsiębiorstwach za motywowanie siebie oraz współpracowników w głów- nej mierze odpowiadają kierownicy średniego szczebla w hierarchii firmy. Ich za- daniem jest przeprowadzanie wielu rozmów ze swoimi podwładnymi w wymiarze indywidualnym i grupowym. Ich poprawne działanie powoduje wzrost zaangażowa- nia w zespole i zwiększenie efektywności. Wielka odpowiedzialność wywołuje nie- jednokrotnie frustrację (Gordon, 2020: 120).

To właśnie ta grupa ma najtrudniejsze zadanie, ponieważ musi nie tylko zdiagno- zować problemy z motywacją wśród swoich pracowników i pomagać im je przezwy- ciężyć, ale jednocześnie motywować siebie. Zarządzając ludźmi, pamiętajmy przede wszystkim o rozmowie. To jest klucz do sukcesu. Bardzo ważne jest przy tym, by menedżer cechował się wysoko rozwiniętą inteligencją emocjonalną, która umożliwi mu zrozumienie intencji podwładnego. Dzięki temu pracownik będzie wiedział, że jego słowa mają znaczenie, a za własne zdanie nie spotkają go negatywne konse- kwencje. Poprzez rozmowę, która będzie oparta na szczerości i otwartości, osoba za- rządzająca będzie w stanie dowiedzieć się, czego pracownik oczekuje, jakie są jego cele, w czym czuje się dobrze, a co go męczy i powoduje demotywację. Pozwoli to dotrzeć do wewnętrznych motywatorów pracownika, co jest korzystne zarówno dla pracownika oraz menedżera, jak i dla całego zespołu. Warto zachęcać podwładnych do koncentrowania się na pozytywnych rezultatach podjętych przez nich decyzji i działań. Jeśli pracownik będzie miał świadomość, że kierownictwo liczy się z jego zdaniem i celami, wtedy jego zaangażowanie wzrośnie. Zajmując się tym, co daje mu spełnienie zawodowe, będzie wykonywać swoją pracę z pozytywnym nastawieniem, nie widząc wokół żadnych wad (Gordon, 2020: 118).

Wśród wszystkich grup zatrudnionych w przedsiębiorstwach największe proble- my z motywacją mają osoby młode, zaczynające swoją karierę w firmie oraz szefo- wie organizacji (Gordon, 2020: 120).

Z jednej strony mamy osoby młode, patrzące na świat idealistycznie, które zde- rzają się brutalnie z rzeczywistością. Z drugiej zaś są najwyżej stojący w hierarchii organizacji, na których barkach spoczywa ogromna odpowiedzialność – za podej- mowane decyzje, zainwestowane pieniądze, oraz na których odbija się brak odpo- czynku i urlopu. W przypadku obu grup najlepiej sprawdzi się wspierające podejście coachingowe, które pozwoli młodym pracownikom wzmocnić kluczowe kompeten- cje, a szefowi pomoże zadbać o higienę pracy i spojrzeć z innej strony na funkcjono- wanie organizacji (Gordon, 2020: 120–121).

Poprawna komunikacja ma ogromny wpływ na motywację pracownika. Wy- obraźmy sobie sytuację, że jesteśmy pracownikiem w średniej wielkości organiza- cji, a naszym kierownikiem jest człowiek wywołujący wśród podwładnych strach,

stosujący metody na pograniczu mobbingu, niepanujący nad emocjami, wybuchają- cy i wyżywający się na nas. Nie jesteśmy w stanie takiej osobie zaufać. Nie mamy pewności, że możemy bez obaw podzielić się z nią swoimi przemyśleniami i obser- wacjami. Gdy menedżerem jest osoba z rozwiniętą inteligencją emocjonalną, stosu- jąca komunikację werbalną i niewerbalną w sposób właściwy – czyli zachęcający pracownika do otwartości i zaufania względem przełożonego – to oddeleguje zada- nie dopasowane do potrzeb i możliwości pracownika. Przełożony powinien wspie- rać swojego podwładnego odpowiednimi komunikatami, na przykład: twoja praca pomaga nam w realizacji celu, jesteś ważną częścią naszej organizacji, bez ciebie nie wykonalibyśmy tego zadania. Pracownik poczuje się zmotywowany i nie będzie zwracał uwagi na minusy (Mazur, 2013: 165).

Dobre zarządzanie komunikacją w organizacji powoduje stałe zmotywowanie pracowników. Skupmy się na odczuciach pracownika, rozmawiajmy z nim o jego celach, potrzebach, możliwościach, wtedy dopasujemy zadanie do jego kompetencji, a on wykona pracę z satysfakcją i efektywnie. Stwórzmy warunki pracy, które za- chęcą podwładnego do wykonywania zadań z pełnym zaangażowaniem. Wskazujmy odpowiednią drogę, a także jej etapy, i podkreślajmy, ile dzięki jego pracy już udało się zrobić. Takim sposobem wydobędziemy maksymalny potencjał każdego człowie- ka (Mazur, 2013: 159–160).

Jak twierdzi T. Gordon (2020: 118): „Pracownik wewnętrznie zmotywowany to perpetuum mobile produktywności”.


Zarządzanie humanistyczne – cechy współczesnego lidera w zarządzaniu komunikacją w organizacji

Współczesny lider powinien być ukierunkowany na dalekosiężne cele przedsiębior- stwa. Doskonali kompetencje pracowników, traktując ich jak partnerów, a nie pod- władnych. Robi, co w jego mocy, aby zwiększyć zaangażowanie pracowników oraz ich samodzielność i odpowiedzialność, a przede wszystkim rozwija ich możliwości. Lider to osoba, która nie tylko zarządza, ale jednocześnie wspiera i wskazuje odpo- wiednią drogę pracownikowi. Jest częścią zespołu, inspiruje jego członków. Musi być świadomy, iż od jego decyzji oraz właściwego delegowania zadań zależy do- bro firmy. Powinien rozmawiać ze swoimi podwładnymi o ich odczuciach, mocnych i słabych stronach, pomysłach i opiniach. Wyznaczenie odpowiedniej osoby do za- dania jest kluczowe, aby zostało ono wykonane jak najlepiej, a zarazem z satysfakcją dla osoby przy nim pracującej. Jeśli lider oddeleguje zadanie, którego zrealizowanie będzie całkowicie rozbieżne z umiejętnościami pracownika, to praca nie zostanie wykonana poprawnie i przysporzy stresu pracownikowi. Jest to zmarnowany czas zarówno pracownika, jak i lidera. Uchroni przed tym zlecenie pracy odpowiedniej osobie, która wykona ją dużo szybciej i bez absorbowania przełożonego licznymi pytaniami. Należy pracowników poznać, dać im możliwość swobodnego działania,

bez ciągłej kontroli, a przyniesie to pozytywne rezultaty w postaci efektywnie wyko- nanej pracy (Dźwigoł-Barosz, 2014: 111).

Lider „skuteczny posiada dobrze rozwiniętą zdolność komunikowania. […] Ko- munikat powinien być prosty, jasny, czytelny. Błędne jest przekazanie informacji bez oczekiwania komunikatu zwrotnego. Skuteczna komunikacja wymaga potwierdze- nia treści komunikatu. Istotne znaczenie odgrywa także forma przekazania treści. Informacja powinna być przekazana w formie ustnej, aby lider miał kontakt z pra- cownikiem. […] Efektywny lider zarządza komunikacją w sposób racjonalny i prze- myślany. Żeby było to możliwe, muszą łącznie wystąpić niezbędne czynniki. Jest to integracja i wzajemne zaufanie zespołu oraz właściwa identyfikacja potrzeb komuni- kacyjnych każdej osoby w zespole. Skuteczna komunikacja wymaga potwierdzenia” (Kopacka, 2015: 133–134).

Najistotniejsze jest to, żeby pracownicy mieli pełną swobodę działania i czytel- ny komunikat, by dokładnie wiedzieli, czym mają się zająć, a także by mieli świa- domość, że na każdym etapie zadania mogą prosić o pomoc czy doprecyzowanie informacji. Lider ma zarządzać; trzeba jednak pamiętać, że jego efektywność jest wynikiem działania całego zespołu. Jeśli w zespole jest dobra atmosfera, pełna transparentność, przejrzysta komunikacja, wtedy zadaniem lidera jest stałe motywo- wanie współpracowników, przypominanie o celu, który jest do osiągnięcia. Jedno- cześnie rolą lidera jest otwartość na sugestie i uwagi. Istotną jego cechą w efektyw- nie zarządzanym zespole jest zdolność do aktywnego słuchania podwładnych. Będąc na wysokim szczeblu w hierarchii firmy, trudno znać problemy i wyzwania każdego z pracowników niższego szczebla. Lider w firmie poświęca najwięcej uwagi swoim zadaniom, nie mając wystarczającej ilości czasu na szczegółową kontrolę podwład- nych. Widzi jedynie efekt. Wyniki pracy mogą być jednak bardziej satysfakcjonujące dla lidera i korzystniejsze dla rozwoju całej firmy, jeśli wszyscy członkowie zespołu będą mogli wyrazić swoje zdanie na temat problemów, jakie napotykają w trakcie realizacji swoich zadań. Zarządzanie humanistyczne wymaga od lidera umiejętnego komunikowania pracownikom zakresu ich obowiązków, a zarazem dbania o formę przekazywanej treści. Podwładny, który wie, że może zwrócić się o pomoc do przeło- żonego, nie ponosząc negatywnych konsekwencji, będzie wykonywał swoje zadania efektywnie, wychodząc z inicjatywą i pomysłami, a przez to przyczyniając się do rozwoju swojego miejsca pracy (Gordon, 2020: 107).


Podsumowanie

Niniejszy artykuł ukazał istotę dbania o komunikację w zarządzaniu. Bez rozmów, motywacji i wsparcia pracowników firma nie ma szansy na rozwój w długofalowym działaniu. Słabo wykształcone kompetencje w zakresie komunikacji oraz inteligencji emocjonalnej u osób zarządzających przedsiębiorstwem uniemożliwiają bycie kon-

kurencyjnym w swojej branży, co prowadzi do bankructwa. Liderzy, którzy chcą za- trudniać najlepszych pracowników, sami muszą reprezentować najwyższy poziom.

Zespół, który ma wspólny cel i go realizuje, osiągnie sukces. Chaos, konflikty, zła atmosfera są wynikiem złego zarządzania, w którym lider nie przykłada należytej wagi do komunikacji i budowania relacji z pracownikami, a jedynie skupia się na zysku finansowym.

Reasumując, należy pamiętać, że zarządzanie jest dynamicznym procesem, zmieniającym się wraz z postępem technologicznym i cechami nowego pokolenia wkraczającego na rynek pracy. Liderzy nie mogą poprzestać na status quo, lecz chcąc być najlepszymi, stale powinni podnosić swoje kompetencje i się rozwijać. Kluczo- wą w tym rolę odgrywa komunikacja i na niej trzeba skupić uwagę.


Bibliografia

Adler N.J. (1986), International Dimensions of Organizational Behavior, Boston. Chrąchol-Barczyk U. (2018), Negocjacje i komunikacja, Wydawnictwo edu-Libri,

Kraków–Legionowo.

Dance F.E. (1970), The Concept of Communication, „Journal of Communication”, No. 20.

Dźwigoł-Barosz M. (2014), Role liderów biznesu współczesnych przedsiębiorstw,

„Zeszyty Naukowe Politechniki Śląskiej. Organizacja i Zarządzanie”, z. 70. Erenkfeit K., Dudzińska L., Indyk A. (2012), Wpływ środowiska pracy na powstanie wypalenia zawodowego, „Medycyna Środowiskowa: czasopismo Polskiego

Towarzystwa Medycyny Środowiskowej”, vol. 15, nr 3.

Gordon T. (2020), Nowa psychologia zarządzania, Onepress, Gliwice.

Karpowicz E. (2002), Komunikacja w nowej roli, [w:] H. Król (red.), Szkice z zarzą- dzania zasobami ludzkimi, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Przedsiębiorczo- ści i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego, Warszawa.

Kopacka P. (2015), Rola lidera w efektywnym zarządzaniu zespołem projektowym, [w:] A. Rogozińska-Pawełczyk (red.), Gospodarowanie kapitałem ludzkim. Wyzwania organizacyjne i prawne, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź.

Koper M. (2008), Inteligencja emocjonalna w zarządzaniu, [w:] J. Orzechowski,

M. Śmieja (red.), Inteligencja emocjonalna, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.

Matczak A., Knopp K. (2013), Znaczenie inteligencji emocjonalnej w funkcjonowa- niu człowieka, Wydawnictwo Stowarzyszenia Filomatów. Redakcja Liberi Libri, Stare Kościeliska.

Mazur M. (2013), Motywowanie pracowników jako istotny element zarządzania or- ganizacją, „Nauki Społeczne”, nr 2.

Motyka J. (2010), Vademecum z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Warszawa.

Ober J. (2013), Funkcja i rola efektywnej komunikacji w zarządzaniu, „Zeszyty Na- ukowe Politechniki Śląskiej. Organizacja i Zarządzanie”, z. 65.

Orzechowski J., Śmieja M. (2008), Inteligencja emocjonalna: fakty, mity, kontro- wersje, [w:] J. Orzechowski, M. Śmieja (red.), Inteligencja emocjonalna, Warszawa.

Pocztowski A. (2007), Zarządzanie zasobami ludzkimi, PWE, Warszawa. Przewoźna-Krzemińska A. (2017), Komunikacja interpersonalna w relacjach prze-

łożony–podwładny na przykładzie instytucji samorządowej, „Zeszyty Na- ukowe Politechniki Częstochowskiej”, nr 25, t. 1.

Skorupka A. (2019), Czy empatia jest potrzebna w zarządzaniu?, „Zeszyty Nauko- we – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy”, nr 3. Słupińska K. (2018), Negocjacje i komunikacja, Wydawnictwo edu-Libri, Kraków–

Legionowo.

Sypniewska B. (2013), Rola i znaczenie komunikacji w organizacji – raport z badań,

„Zeszyty Naukowe PWSZ w Płocku”, t. 18.

Szczupaczyński J. (2002), Anatomia zarządzania organizacją, Międzynarodowa Szkoła Menedżerów, Warszawa.

Warych-Czajka A. (2018), Czy zawsze można się porozumieć? Idea, świadomość i re- alizacja procesów komunikacji międzyludzkiej w świetle kognitywnym, [w:] A Drabina-Różewicz, A. Momot (red.), Język i kultura w komunikacji spo- łecznej, Stowarzyszenie Młodych Twórców „Kontrast”, Wrocław.


Summary

Communication as a key element of management in an organization

Employee management styles are constantly evolving. Any company wishing to be competitive in the labour market needs leaders who respond to the needs of modern management. In the past, autocratic rule in a company, in which only the boss had decision-making power, was common. Currently, such a style is in the minority, and has been replaced by a participa- tive style, in which the entire team’s discussions play a key role and decisions are made in this way, and this would not be with- out development in the aspect of communication. The purpose of this article is to verify the essence of communication in team management and to find ways to improve it in the company. It is important to pay attention to the role of the leader in the op- eration of the entire company, as this is the person whose job it is to motivate and support employees, while taking care of the

results and finances. It is his/her communication that determines whether employees realize their maximum potential.


Keywords: communication management, communication, management, leader, employee