KULTURA I WYCHOWANIE NR 1(23)/2023
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy https://orcid.org/0009-0004-2982-588X
e-mail: adriannanlogopeda@wp.pl
https://doi.org/10.25312/2083-2923.23_04an
Streszczenie: Artykuł dotyczy problematyki funkcjonowania osób z afazją poudarową. Głównym celem artykułu jest ukazanie zróżnicowania profilu funkcjonalnego w diagno- zie logopedycznej pacjentów z rozpoznaniem afazji poudarowej. Przeprowadzone bada- nia mają na celu zbudowanie całościowego obrazu pacjenta po przebytym udarze mózgu, który ukaże problemy komunikacyjne na tle jego ogólnej aktywności życiowej, a także ustalenie, z jakimi innymi trudnościami funkcjonalnymi mają do czynienia omawiane jednostki. W dalszej części opisana jest procedura diagnozy pojawiającej się afazji oraz ocena kompetencji językowych trzech badanych przypadków.
Słowa kluczowe: udar, afazja, funkcjonowanie, zdolności komunikacyjne, mowa, czyta- nie, pisanie
* Adrianna Nowicka – mgr, z zawodu neurologopeda oraz logopeda, pracuje w Kujawskim Centrum Medycznym Farma-Med w Inowrocławiu, w Przedszkolu Samorządowym Gminy Ino- wrocław Akademia Przedszkolaka, prowadzi również własną działalność. Jej zainteresowania na- ukowe koncentrują się przede wszystkim wokół gerontologopedii, ze szczególnym uwzględnieniem zaburzeń mowy zachodzących u pacjentów dorosłych w wyniku uszkodzeń mózgu, chorób neuro- degeneracyjnych, poudarowych.
To, że milczę, nie znaczy,
że nie mam nic do powiedzenia.
Jonathan Carroll
Udar mózgu to uszkodzenie tkanek mózgu, którego następstwem są blokady naczyń spowodowane zatorem, zakrzepem lub innymi anomaliami zwężającymi średnice ścian naczyń albo je osłabiającymi. Skutkiem tego jest zmniejszenie krążenia, pękanie naczyń lub wylewy krwi, co zalicza się do głównych przyczyn nagłych uszkodzeń mó- zgu1. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje udar nie jako chorobę, a naj- częstszy neurologiczny zespół kliniczny, którego obraz może być różny w zależności od lokalizacji, rozległości ogniska, patomechanizmu oraz ogólnego stanu zdrowia przed udarem i po nim2. W ostatnim czasie nastąpił gwałtowny wzrost występowania tego zjawiska, co wiąże się również ze zwiększeniem pododdziałów, które zajmują się uszkodzeniami struktur mózgowych. W 1997 roku takich miejsc było jedynie siedem, natomiast w roku 2009 ich liczba zwiększyła się do 97 oddziałów oraz pododdzia- łów3. Udary mózgu w roku 2020 – wraz z innymi chorobami wieńcowymi – to główne przyczyny utraty zdrowia populacji ludzkiej4.
Udarowe uszkodzenia mózgu powodują szereg powikłań, które są związane nie tyl- ko z hipotonią lub hipertonią mięśniową, spastycznością mięśni, ślinieniem, zabu- rzeniami czucia czy równowagi5, ale również z nieprawidłowościami poznawczymi, a w wielu przypadkach z zaburzeniami mowy6, których między innymi dotyczy ten artykuł. Jedną z głównych patologii mowy spowodowanych uszkodzeniami struktur mózgowych jest afazja, którą badano już w XIX wieku. Pionierem w dziedzinie afa- zjologii był doktor Paul Broc, który podczas jednego ze swoich wystąpień w Paryżu przedstawił własnego pacjenta z uszkodzonym płatem czołowym mózgu oraz zabu- rzeniami mowy, udowadniając, że ta część mózgu jest odpowiedzialna za mowę ludz- ką7. Wydarzenie to rozpoczęło liczne badania nad afazją, w tym czasie powstało też
1 M. Pąchalska, Afazjologia, PWN, Warszawa 2012, s. 96.
2 A. Kwolek, Rehabilitacja w udarze mózgu, Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rze- szów 2009, s. 83.
3 I. Sarzyńska-Długosz, Oddziały udarowe – zadania i organizacja, „Polski Przegląd Neurolo- giczny” 2008, t. 4, supl. A, s. 17.
4 A. Kwolek, dz. cyt., s. 36–37.
5 M. Pąchalska, Afazjologia, dz. cyt., s. 106–114.
6 P. Laidler, Rehabilitacja po udarze mózgu. Zasady i strategia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1996, s. 71–100.
7 M. Pąchalska, Afazjologia, dz. cyt., s. 44–46.
kilkaset jej definicji. Warto wspomnieć o dwóch najistotniejszych definicjach, które mają kluczowe znaczenie dla diagnozy i terapii afazji. Pierwsza z nich określa afa- zję jako zaburzenie mowy będące syndromem, który jest rozpadem całego procesu przetwarzania informacji, zaburzeniem kodowania i/lub dekodowania różnych sym- boli językowych i/lub niejęzykowych, obecnych w danym języku czy kręgu kulturo- wym, spowodowanym urazem ośrodkowego układu nerwowego w mózgu8. Z uwagi na przedmiot tego artykułu istotną definicją opisywanego zaburzenia mowy jest ta zaproponowana przez Anetę Borkowską i Łucję Domańską, które afazję opisują jako zaburzenie funkcji językowych powodujące problemy w komunikowaniu się z inny- mi ludźmi, prowadzące do izolacji społecznej oraz utraty pewnych ról społecznych9.
Mnogość definicji afazji spowodowała, że powstało wiele jej podziałów w zależności od dyscypliny, której przedmiotem badań jest afazja. Jej różnorodność uwarunkowa- na jest także przyczynami jej nabycia, rodzajem udaru, diagnozami oraz prowadzo- nymi terapiami. Dokonując najprostszego podziału ze względu na stopień nasilenia, wyróżniamy afazję:
łagodną,
umiarkowaną,
głęboką10.
Najistotniejszymi podziałami są jednak klasyfikacje skupiające się na uszkodze- niach struktur mózgowych. Podstawowy, klasyczny podział prezentuje tabela 1.
Tabela 1. Rodzaje afazji
Typ afazji | Przyczyny, miejsce lub obszar uszkodzenia | Charakter objawów |
Afazja Broki | Uszkodzenie zakrętu przedśrodkowego w okolicach lewej półkuli mózgu oraz tylnej części dolnego zakrętu czołowego. | Afazja ta objawia się ekspresją słów, a dokładniej, trudnościami ruchowych obrazów poszczególnych słów. |
Afazja Wernickiego | Uszkodzenie mózgu w okolicach tylnej bruzdy Sylwiusza, w pobliżu lewego płata skroniowego. | Ten rodzaj afazji objawia się trudnościami w słuchowych obrazach słów. |
Afazja ruchowo- -kinestetyczna | Uszkodzenie struktury mózgu bez wyzna- czenia dokładnego miejsca, w zależności od jednostki. | Charakteryzuje się dużą liczbą zniekształ- ceń: głosek, wyrazów oraz zdań. |
8 Tamże, s. 27.
9 J. Panasiuk, Afazja a interakcja: tekst, metatekst, kontekst, Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin 2013, s. 115.
10 T. Gałkowski, G. Jastrzębowska, E. Szeląg, Podstawy neurologopedii. Podręcznik akademicki, Uniwersytet Opolski, Opole 2005, s. 753.
Typ afazji | Przyczyny, miejsce lub obszar uszkodzenia | Charakter objawów |
Afazja kinetyczna | Uszkodzenie struktury mózgu bez wyzna- czenia dokładnego miejsca, w zależności od jednostki. | Główną trudność sprawia pacjentowi zau- tomatyzowanie ruchów narządów mowy, są one niepłynne. |
Afazja motorycz- no-dynamiczna | Uszkodzenie struktury mózgu bez wyzna- czenia dokładnego miejsca, w zależności od jednostki. | Objawia się całkowitym zniesieniem ro- zumienia odbieranych komunikatów oraz tworzeniem licznych neologizmów. |
Afazja akustyczno- -mnestyczna | Uszkodzenie struktury mózgu bez wyzna- czenia dokładnego miejsca, w zależności od jednostki. | Charakteryzuje się nadużywaniem przez pacjenta neologizmów, widoczne są rów- nież ubytki w pamięci. |
Afazja semantyczna | Uszkodzenie struktury mózgu bez wyzna- czenia dokładnego miejsca, w zależności od jednostki. | Osoba z tym rodzajem afazji ma trud- ności w rozumieniu złożonych form gramatycznych. |
Źródło: opracowanie własne na podstawie J. Panasiuk, Afazja a interakcja: tekst, metatekst, kontekst, Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin 2013, s. 118–124.
Często w epikryzach szpitalnych pacjenci nie mają uszczegółowionego rodzaju afazji, czego powodem jest występowanie innych współistniejących zaburzeń mowy, które nie są afazją, jednak mają z nią wiele cech wspólnych. Przykładem może być dyzartria, która charakteryzuje się zaburzeniami w obrębie aparatu fonacyjnego, oddechowego i artykulacyjnego, wywołana uszkodzeniem obwodowego lub centralnego układu nerwowego. Powoduje ona deformacje wypowiedzi, szczególnie na płaszczyźnie seg- mentalnej i suprasegmentalnej11. Drugim zaburzeniem mowy jest anartria opisywana jako „całkowity brak zdolności wypowiadania się, całkowita niezdolność artykuło- wania”12. Warto wspomnieć również o dysfagii, której przyczyną są nieprawidłowo- ści mechaniczne lub nerwowo-mięśniowe gardła, przełyku bądź jamy ustnej. Osoba z dysfagią ma problemy w formowaniu kęsów pokarmu płynnego lub stałego. Te ob- jawy mogą zniknąć po okresie rehabilitacji, ale bywa również, że zostają na stałe13.
Podczas pracy w Centrum Medycznym oraz w trakcie prowadzenia własnej dzia- łalności najczęściej miałam do czynienia z pacjentami cierpiącymi z powodu anartrii i dyzartrii. Chorujący na anartrię to osoby po przebytym udarze w okolicach pnia mózgu, który powoduje nie tylko niemożność wyartykułowania jakiegokolwiek sło- wa, ale również dźwięku. Natomiast osoby z dyzartrią to pacjenci, którym trudności nie sprawia utworzenie wyrazu czy zdania, lecz wypowiedzenie tego w sposób płynny
11 S. Milewski, K. Kaczorowska-Bray, Logopedia. Wybrane aspekty historii, teorii i praktyki, Harmonia Universalis, Gdańsk 2012, s. 266.
12 J. Surowaniec, Logopedyczny słownik terminologii diagnostycznej, Wydawnictwo Edukacyj- ne, Kraków 1999, s. 107.
13 A. Hamerlińska, I. Gniezdzia-Buc, Spożywanie pokarmów po usunięciu języka – studium przypadku, „Journal of Education, Health and Sport” 2017, nr 7(3), s. 761.
i wyraźny, co w dużej mierze związane jest ze znacznym skróceniem fazy oddechowej i/lub zwieraniem się strun głosowych.
Pacjenci poudarowi – w zależności od uszkodzenia mózgu oraz czasu, jaki upłynął od przebytego udaru – różnią się między sobą w zakresie sprawności w funkcjonowaniu w życiu codziennym. Wyróżniamy trzy fazy zdrowienia, biorąc pod uwagę okres od wystąpienia udaru do stanu poudarowego:
Faza ostra (trwająca 0–4 tygodnie od momentu udaru) – w jej trakcie chorzy borykają się z dużymi problemami komunikacyjnymi, często ich umiejętności językowe całkowicie zanikają. Pojawiają się także trudności poznawcze, mo- toryczne i psychologiczne. W tej fazie osoby potrzebują silnego wsparcia oraz komunikatów podpartych gestami, jak również pochwał za najmniejszy po- stęp.
Faza wczesna podostra/późna ostra (trwająca od 1–6 do 6–12 miesięcy) – w tym okresie pacjenci doszli już w pewnym stopniu do siebie, a po upływie czasu można ustalić dokładny rodzaj afazji oraz to, z jakimi deficytami w da- nych obszarach mamy do czynienia.
Faza chroniczna (powyżej jednego roku po udarze) – etap, w którym pacjent powinien nadal korzystać z terapii zmierzającej do dalszej poprawy zaburzo- nych funkcji14.
Dość często pacjentom bardzo trudno powrócić do życia sprzed udaru. W więk- szości przypadków jest raczej niemożliwe, by dalsze życie – nawet po terapii – było takie samo jak wcześniej. Problemy z komunikacją oraz wyrażaniem swojego zdania czy uczuć, a także duża niesamodzielność prowadzą do tak zwanej śmierci społecz- nej, objawiającej się izolacją od społeczeństwa, unikaniem kontaktów z rodziną oraz innymi ludźmi. Zachowania te w dalszym etapie przeradzają się w depresję, zacho- wania agresywne oraz utratę więzi z najbliższymi15. Innymi niedogodnościami życia codziennego tuż po udarze są problemy z poruszaniem się, słabość mięśni, niedowład kończyn. Jeśli pacjent boryka się z dyzartrią, często towarzyszą mu również trudności w połykaniu, czyli przyjmowaniu pokarmów oraz płynów. Wpływa to na utratę wagi, a także na brak sił do dalszej rehabilitacji, która jest konieczna. W niektórych przy- padkach widoczne są dodatkowo problemy z: czytaniem, pisaniem, powtarzaniem oraz rozumieniem. W najcięższych uszkodzeniach dochodzi do utraty: wzroku, słu- chu, węchu, smaku, umiejętności panowania nad zwieraczami oraz wyciekiem śliny, czyli saliwacją.
14 Z. Tarkowski, Patologia mowy, Harmonia Universalis, Gdańsk 2017, s. 73.
15 Tamże, s. 71–75.
Ogromną trudność stanowią problemy poznawcze, które powodują zniesienie umiejętności odnalezienia się w rzeczywistości. Pacjenci nie rozumieją, co się wy- darzyło, nie rozpoznają nie tylko najbliższych, ale i tego, co ich otacza. Sytuacje te utrudniają potrzebną rehabilitację, ponieważ osoby jej wymagające nie widzą potrze- by uczęszczania na terapię ani na szereg innych zajęć16.
Kolejną zmianą dla chorego jest stałe przyjmowanie leków oraz systematyczna kontrola zdrowia. Ważną kwestią jest zmiana trybu życia osób mieszkających z pa- cjentem, a także całej rodziny, która musi dostosować wiele rzeczy do potrzeb osoby po udarze. Polega to na wypracowaniu nowego harmonogramu dnia, nauczeniu się inne- go sposobu komunikowania się, gotowości do zapewnienia codziennej opieki i pielę- gnacji. Niezbędna rehabilitacja chorego po przebytym udarze wiąże się z obciążeniem budżetu domowego. Zmiany zachodzą również w relacji z osobą chorą17.
Wielość rodzajów afazji wiąże się z ogromną różnorodnością problemów języko- wych pacjentów. Warto jednak wspomnieć o tych najczęstszych, które przysparzają największych trudności w komunikowaniu się z drugą osobą. Pojawiające się uszko- dzenia związane z pamięcią w dużym stopniu wpływają na aktualizację nazewnictwa określonych przedmiotów lub ich opisu. Chorzy nie potrafią nazwać określonego przedmiotu, wypowiadają nazwy na zasadzie skojarzeń dźwiękowych, na przykład słowo pies będzie artykułowane jako piec, ponieważ brzmi podobnie. Często pacjen- ci mający problem z przypomnieniem sobie nazwy danego przedmiotu stosują jego opis. Przykładem może być słowo czapka, które jednostka opisze jako „To coś na głowę, bawełniana”18. Innym przykładem jest tworzenie neologizmów oraz parafazji, a także znaczne spowolnienie lub przyśpieszenie wypowiedzi. Osoby z afazją tworzą również zdania, w których utracone zostały reguły gramatyczne lub w których wystę- puje za dużo niepotrzebnych słów; jest to określane jako tworzenie tak zwanej sałatki słownej. Najcięższy przypadek afazji to tak zwana afazja żargonowa, w której pacjent nie potrafi ułożyć żadnego sensownego słowa ani zdania, jego wypowiedzi przypomi- nają zazwyczaj głużenie lub gaworzenie dzieci. Osoby te bardzo często nie panują nad swoimi wypowiedziami, czasem nie zdając sobie z tego sprawy, nie posiadają żadnego zasobu słownictwa19.
W afazji często widoczne jest całkowite zniesienie rozumienia. W tym przypadku jednostki muszą od początku uczyć się nie tylko nazwy określonego przedmiotu, ale również tego, do czego on służy lub jakie jest jego przeznaczenie. Co ciekawe, nie-
16 P. Laidler, dz. cyt., 72–96.
17 A. Kwolek, dz. cyt., s. 127–130.
18 T. Gałkowski, G. Jastrzębowska, E. Szeląg, dz. cyt., s. 766–767.
19 Tamże, s. 767–773.
którzy pacjenci mają zachowane tak zwane zachowania stereotypowe, objawiające się adekwatnymi odpowiedziami na przywitanie czy pożegnanie, często nie zdając sobie z tego sprawy20. Częściowy lub całkowity rozpad czynności językowych w początko- wych fazach terapii neurologopedycznych można by zastąpić komunikacją w formie pisemnej, jednak pacjenci po udarze również w tym zakresie przejawiają szereg trud- ności, uwidaczniających się w postaci różnych rodzajów agrafii. Wiąże się to nie tylko z utratą umiejętności pisania, ale też z trudnościami motorycznymi dłoni, spowodo- wanymi niedowładem połowicznym21.
Szersze przedstawienie codzienności osób z afazją poudarową umożliwiła dokładna analiza trzech studiów przypadku, przeprowadzona z zastosowaniem metody jako- ściowej. Głównym celem badań naukowych było poznanie funkcjonowania tych osób. Analizując określone jednostki, zastosowano metodę indywidualnego przypadku, która pozwoliła na dokonanie dokładnego opisu, zważywszy na to, że zaburzenia komunika- cyjne oraz psychologiczne muszą być poddane refleksjom, zagłębione w doświadcze- nia badanych. Wszyscy porównywani pacjenci mieli stwierdzoną afazję po przebytym udarze mózgu. Podczas badań użyto następujących technik badawczych: niekategory- zowanego ustnego wywiadu z badanymi osobami, analizy prywatnej dokumentacji me- dycznej dotyczącej choroby oraz obserwacji uczestniczącej badanych jednostek, uzu- pełnionej testem logopedycznym o nazwie Mówię i rozumiem. Test do badania mowy osób dorosłych Aleksandry Sadowskiej-Krajewskiej. Celem testu było zobiektywizowa- nie oceny stanu funkcjonalnego jednostki w zakresie jej funkcjonowania.
Dobór pacjentów nie był przypadkowy. Trzy wybrane przez autora osoby miały tę samą płeć, podobny wiek, to samo wykształcenie. Każda przeszła udar mózgu oraz miała tę samą diagnozę afazji w wypisie szpitalnym.
Starszy mężczyzna doznał udaru mózgu, po sześciu miesiącach przeszedł drugi udar, który sprawił, że pacjent stał się osobą w stanie wegetatywnym. Kilkumiesięczna reha- bilitacja oraz motywacja rodziny sprawiły, że mężczyzna mógł rozpocząć intensywną
20 J. Panasiuk, dz. cyt., s. 312.
21 Tamże, s. 333.
terapię neurologopedyczną w jednym z zakładów opieki zdrowotnej. U pacjenta tuż po udarze mózgu zdiagnozowano afazję motoryczną.
Emerytowany mężczyzna, który przeszedł udar mózgu, rozpoczynając terapię neuro- logopedyczną, nie wymagał intensywnej rehabilitacji fizjoterapeutycznej. Regularnie uczęszczał do jednego z zakładów opieki zdrowotnej na terapię. Podczas badania nie potrafił określić, kim jest z zawodu oraz nie był pewien, jak ma na imię. Diagnoza neurologopedyczna pacjenta to afazja czuciowa.
Trzeci mężczyzna trafił do szpitala z udarem mózgu, po opuszczeniu oddziału neu- rologicznego rozpoczął intensywną rehabilitację logopedyczną, odbywającą się dwa razy w tygodniu. Diagnoza neurologopedyczna pacjenta wskazała afazję motoryczną.
Tabela 2 zawiera zapis zachowań pacjentów zaobserwowanych w trakcie krótkiej rozmowy, która była wstępem do przeprowadzenia diagnozy neurologopedycznej.
Tabela 2. Porównanie charakterystyki zachowań
Pacjent I | Pacjent II | Pacjent III | |
Nadmierna ruchliwość, pobudzenie | Brak | Brak | Brak |
Stany otępienne | Brak | Brak | Brak |
Trudności w koncen- tracji | Niewidoczne | widoczne | Niewidoczne |
Męczliwość | Widoczna | Brak | Widoczna |
Nieśmiałość | Widoczna | Niewidoczna | Widoczna |
Agresja, autoagresja | Brak | Brak | Brak |
Niechęć do obecnej sytuacji | Brak | Brak | Brak |
Kontakt słowny logiczny | Widoczny | Niewidoczny | Częściowy |
Słowotok | Brak | Brak | Brak |
Umiejętność prowadze- nia dialogu | Widoczna | Znacznie zaburzona | osłabiona |
Świadomość problemu choroby | Duża | Mała | Duża |
Inne uwagi i spostrze- żenia | Pacjent zestresowany, zawstydzony zaistniałą sytuacją | Pacjent pogodny i rozluź- niony, nie jest świado- my swoich trudności; popełniane błędy bawią mężczyznę | Pacjent zestresowany w trakcie wykonywania pierwszych zadań |
Kolejnym krokiem było dokładne zbadanie narządów artykulacyjnych pacjentów. W tabeli 3 zostały przedstawione także wyniki z obserwacji funkcji oddechowych oraz
połykowych będących ważnymi umiejętnościami związanymi z nadawaniem mowy i funkcjonowaniem jednostek. Dodatkowo ocenie została poddana lateralizacja, która ma na celu określenie dominacji półkul mózgu oraz mocnych stron pacjenta.
Tabela 3. Porównanie sprawności narządów mowy, ich budowy oraz dominacji półkul mózgowych
Pacjent I | Pacjent II | Pacjent III | |
Język | Widoczne fascykulacje oraz trudność z podniesieniem go języka | Brak fascykulacji, prawi- dłowa ruchomość | Duże fascykulacje, duży problem z wysunięciem języka poza jamę ustną |
Wędzidełko | Norma | norma | Norma |
Podniebienie | Prawidłowa budowa | Prawidłowa budowa | Prawidłowa budowa |
Uzębienie oraz zgryz | Uzębienie stałe, zgryz prawidłowy | Protezy, zgryz prawidłowy | Uzębienie stałe, zgryz prawidłowy |
Saliwacja | Brak | Brak | Brak |
Nadwrażliwość | Brak | Brak | Brak |
Funkcje oddechowe | Prawidłowy tor oddechowy | Prawidłowy tor odde- chowy | Prawidłowy tor odde- chowy |
Badanie czynnościowe układu oddechowego (spirometr) | 600 cm3 | 0 cm3 | 0 cm3 |
Badanie funkcji połykowej | Brak trudności z przełknię- ciem wody | Brak trudności z prze- łknięciem wody | Brak trudności z prze- łknięciem wody |
Lateralizacja | Prawostronna | Prawostronna | Prawostronna |
Kolejne trzy tabele skupiają się przede wszystkim na bezpośredniej ocenie sposo- bu odbierania komunikatów i ich tworzenia przez badanych, określeniu, w jaki spo- sób pacjenci przekazują dane treści, w jaki sposób dobierają słowa oraz ich formy. W wyniku tego badania można określić, czy komunikaty wydawane przed nadawcę są zrozumiałe dla odbiorcy oraz sensowne.
Tabela 4. Porównanie rozumienia mowy i sposobu jej nadawania u badanych
Pacjent I | Pacjent II | Pacjent III | |
Rozumienie praksji | Naśladuje wszystkie ruchy elementarne | Nie potrafi naśladować żadnych ruchów elemen- tarnych | Naśladuje wszystkie ruchy elementarne |
Rozumienie związków logicznych | Rozumie słowo rodzina oraz to, co się na nie składa | Nie rozumie słowa rodzi- na oraz żadnych innych, które się z nim wiążą | Rozumie słowo rodzina, jednak słysząc je, tłuma- czy, gdzie mieszkają jego bliscy |
Rozumienie poleceń złożonych | Trudności w wykonaniu złożonego zadania | Pacjent nie wykonał prawidłowo żadnego polecenia | Pacjent wykonał wszyst- kie polecenia prawidłowo |
Pacjent I | Pacjent II | Pacjent III | |
Rozumienie metafor | Rozumie, jednak nie może wyjaśnić ich słowami | Nie rozumie żadnej metafory | Rozumie metafory dosłownie |
Rozumienie stosunków przestrzennych | Niewielkie trudności | Duże trudności, wszyst- kie próby wykonane błędnie | Niewielkie trudności |
Kinestezja mowy | Wszystkie próby wypo- wiedziane prawidłowo | Wszystkie próby wy- powiedziane nieprawi- dłowo | Wszystkie próby wypo- wiedziane prawidłowo |
Fluencja słowna | Pacjent wymienił 7 nazw zawodów oraz 11 nazw zwierząt w czasie minuty | Pacjent wymienił 4 na- zwy zawodów oraz trzy nazwy zwierząt w czasie minuty | Pacjent nie wymienił żadnego zawodu oraz dwie nazwy zwierząt |
Tabela 5. Porównanie mowy spontanicznej i ekspresywnej pacjentów oraz umiejętności rozpoznawania symboli i obiektów
Pacjent I | Pacjent II | Pacjent III | |
Fonacja | Osłabiona | Ww normie | W normie |
Tempo mowy | Spowolnione | Szybkie | Umiarkowane |
Płynność mowy | Znacznie zaburzona | W normie | Nieliczne pauzy |
Intonacja | Osłabiona, brak modulacji | Widoczna | Widoczna |
Akcent | Nie występuje | Występuje | Brak |
Agramatyzmy | Nieliczne | Liczne | Tylko w dłuższych wyrazach |
Neologizmy | Brak | Liczne | Brak |
Różnicowanie głosek opozycyjnych | Prawidłowe | W większości nieprawi- dłowe | Prawidłowe |
Gnozja wzrokowa | Wszystkie ilustracje nazwane prawidłowo | Większość ilustracji nazwana błędnie | Żadna z ilustracji nie została nazwana |
Powtórzenie głosek w izolacji i wyrazach | Wszystkie próby wykona- ne prawidłowo | W większości głoski w izolacji powtórzone prawidłowo, a w wy- razach tylko nieliczne przypadki powtórzone bezbłędnie | Wszystkie próby wykona- ne prawidłowo |
Powtórzenie zautoma- tyzowanych ciągów słownych |
| Pacjent wymienił dni tygodnia, miesiące i cyfry, ale tylko wtedy, gdy został naprowadzony na ich pierwsze nazwy, mężczyzna wymienił tylko imię syna |
rodziny |
Pacjent I | Pacjent II | Pacjent III | |
Umiejętność swobod- nego wypowiadania się | Pacjent opisał przedsta- wione ilustracje używając słów, nie budował zdań, w większości przypadków nie stosował form gra- matycznych, sens został jednak zachowany | Pacjent nie opisał żadnej ilustracji, naśladował jedynie widoczne czyn- ności | Pacjent nie opisał żadnej ilustracji, zawsze odpo- wiadał: nie wiem |
Tabela 6 przedstawia inne umiejętności pacjenta, takie jak czytanie oraz pisanie, które mogłoby wspomóc lub zastąpić mowę werbalną.
Tabela 6. Porównanie innych umiejętności
Umiejętność | Pacjent I | Pacjent II | Pacjent III |
Samodzielne pisanie | Wszystkie: litery, wyrazy, zdania, cyfry oraz imię przepisane bezbłędnie, kształt liter zachowany | Wszystkie: litery, wyrazy, zdania, cyfry oraz imię przepisane bezbłędnie, kształt liter zachowany | Pacjent przepisał wszystkie litery, wyrazy, cyfry, pomijając tylko swoje imię; kształt liter zachowany |
Czytania | Pacjent czyta, jednak po- mija niektóre fragmenty, występują agramatyzmy, neologizmy i uproszcze- nia spółgłoskowe | Pacjent ma zachowaną umiejętność czytania, występują tylko błędy polegające na opuszcza- niu niektórych ostatnich liter wyrazu | Pacjent nie przeczytał żadnego wyrazu, tworzył neologizmy i nielogiczne wypowiedzi; widoczna całkowita utrata umiejętności czytania oraz rozpoznawania liter |
Przeprowadzone badania wykazały trudności w funkcjonowaniu osób, które przeszły udar mózgu. Widoczne jest duże zróżnicowanie jednostek, które wymaga indywidu- alnego podejścia do każdego pacjenta. Szczegółowe diagnozowanie wszystkich trzech przypadków wykazało zaburzenia: oddechowe, fonacyjne, artykulacyjne, a także ro- zumienia i pamięci. Dodatkowo w wielu przypadkach pojawiły się również trudności z: pisaniem, czytaniem czy liczeniem, co utrudnia kontakt z otoczeniem. Kolejnymi widocznymi problemami, które mają ogromny wpływ na codzienność pacjentów, są liczne niedowłady kończyn górnych i dolnych, mające ogromny wpływ na rehabilita- cję oraz cały proces terapeutyczny. Badanie zobrazowało wpływ zaburzeń mowy na codzienność pacjenta.
Badania pokazują, jak ważne jest holistyczne spojrzenie na człowieka, gdyż jednostki mające tę sam rodzaj afazji, mogą funkcjonować zupełnie inaczej. Po przebytym uda- rze jeden z pacjentów może mieć problem z nadawaniem mowy, natomiast drugi –
z jej rozumieniem. Inni, mając afazję, pamiętają litery, pozostali zaś nie potrafią ich odczytać. Ważne jest zatem, by terapia neurologopedyczna, ale również każda inna, była prowadzona wieloaspektowo, a terapeuci oraz rodzina podejmowali ścisłą współ- pracę dla dobra jednostki. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim prawidłowa diagnoza oraz ewaluacja postępów terapeutycznych, ponieważ osoby z afazją różnie przechodzą fazy zdrowienia. Ważne jest ponadto, by pacjent był traktowany jak in- dywidualna jednostka, która ma własne cechy charakteru i która mierzy się z tym, że udar całkowicie zmienił jej życie.
Gałkowski T., Jastrzębowska G., Szeląg E., Podstawy neurologopedii. Podręcznik aka- demicki, Uniwersytet Opolski, Opole 2005.
Hamerlińska A., Gniezdzia-Buc I., Spożywanie pokarmów po usunięciu języka – stu- dium przypadku, „Journal of Education, Health and Sport” 2017, nr 7(3).
Kwolek A., Rehabilitacja w udarze mózgu, Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskie- go, Rzeszów 2009.
Laidler P., Rehabilitacja po udarze mózgu. Zasady i strategia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1996.
Milewski S., Kaczorowska-Bray K., Logopedia. Wybrane aspekty historii, teorii i prak- tyki, Harmonia Universalis, Gdańsk 2012.
Mirecka U., Ocena płaszczyzny suprasegmentalnej ciągu fonicznego w dyzartrii, [w:]
S. Milewski, K. Kaczorowska-Bray, Logopedia. Wybrane aspekty historii, teorii i praktyki, Harmonia Universalis, Gdańsk 2012.
Panasiuk J., Afazja a interakcja: tekst, metatekst, kontekst, Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin 2013.
Pąchalska M., Afazjologia, PWN, Warszawa 2012.
Pąchalska M., Neuropsychologiczna diagnostyka afazji, [w:] T. Gałkowski, G. Jastrzę- bowska, E. Szeląg, Podstawy neurologopedii. Podręcznik akademicki, Uniwer- sytet Opolski, Opole 2005.
Sadowska-Krajewska A., Mówię i rozumiem. Test do badania mowy osób dorosłych, Harmonia Universalis, Gdańsk 2020.
Sarzyńska-Długosz I., Oddziały udarowe – zadania i organizacja, „Polski Przegląd Neurologiczny” 2008, t. 4, supl. A.
Surowaniec J., Logopedyczny słownik terminologii diagnostycznej, Wydawnictwo Edu- kacyjne, Kraków 1999.
Tarkowski Z., Patologia mowy, Harmonia Universalis, Gdańsk 2017.
Cognitive functioning and primary activities of people with aphasia after a stroke – three-case studies
Abstract: The article presents the issues of daily functioning regarding people affected by post-stroke aphasia. Main objective of this article is to describe the speech disorders and behaviour that are a result of stroke. A number of studies have been conducted to show the arisen disorders and create the possibility of comparing them due to the position and extent of the damaged brain structure. The next part of the article describes the diagnosis of aphasia and the evaluation of linguistic competence of three case studies. The last part presents a neurologopedic therapy proposal of a patient with aphasia.
Keywords: stroke, aphasia, daily functioning, communication skills, speech, reading, writing
About the Author
Adrianna Nowicka – M.A., neurologopedics and speech therapist by profession. She works at the Kujawskie Centrum Medyczne Farma-Med in Inowrocław, Elementary School No. 2 name Panny Maryi in Inowrocław, and also runs her own business. Her scientific interests focus primarily on gerontologopaedics, with particular emphasis on speech disorders in adult patients as a result of brain damage, neurodegenerative diseases and post-stroke disorders.